Sisukord
Kolumnistid
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Mart Raudsaar: ajunikastuse suvemängud

2 min lugemist
Mart Raudsaar FOTO: Sille Annuk

Ülemõtlemisega ei maksa lolliks minna - ka demokraatlikus riigis, kirjutab kolumnist Mart Raudsaar.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Ka kõige nigelamatest seadustest võib sündida midagi head, kui inimesed korrigeerivad neid hea tavaga. Legendaarse näitena toon Ida-Saksamaa tippametniku Günter Schabowski vea pressikonverentsil, kes 9. novembril 1989 võttis paberilipaka ja luges: «Saksa DV kodanikel on nüüd võimalus vabalt reisida välismaale, sooviavaldused vaadatakse ebabürokraatlikult läbi.» Ja kui üks ajakirjanik küsis, millal hakkab reisivabadus kehtima, vastas Schabowski pärast viivu paberites sorimist: «Niipalju, kui ma aru saan, siis otsekohe.» Edasi läksid pressikonverentsi teleülekannet jälginud inimesed juba Berliini müüri lõhkuma.

Kahjuks on võimalik ka vastupidine: nullida head seadused bürokraatliku ajunikastusega, mis osutubki eluvõimeliseks, kui inimesed selle nurisemata omaks võtavad. Midagi niisugust on toimumas isikuandmete kaitse seadusega, mida ametnikud kasutavad kaitsemüüriks isikliku mugavuse või ebakompetentsuse varjamiseks. Juba väikelehtede koolituspäeval 2008. aasta aprillis Põltsamaal kaebasid väikesed ajalehed, et see või teine ametnik on neile öelnud, et isikuandmete kaitse seaduse tõttu ei tohi avaldada lehtedes inimeste sünnipäevaõnnitlusi. Või soovite avaldada kooli astuvate laste nimekirju? Taas isikuandmete kaitse seadus ei luba! Nii kinnitab ühe valla ametnik tõsimeeli kohalikule lehele aastal 2018.

06.10.2018 09.10.2018
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto