Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
28.10.2020
Koroonaviirus Eestis: kõnnime praegu mõõgateral (4) Eesti Tallinna sotsid toetavad Roheliste petitsiooni, Saar ei pane allkirja (5) Riik ravib looma- ja marjaäri haavu Eesti passide kujundus muutub Eesti lühiuudised EKRE saadab ERRi nõukogusse Anti Poolametsa E-riik astub järgmise sammu laia maailma (1) 108-aastane Illa Toompuu tahab elada veel 80 aastat Majandus Eestis jõudis kriis töötajateni kiiremini kui mujal Euroopas Majanduse lühiuudised Alibaba tütarettevõte teeb ajaloo suurima IPO Suurtööstused saavad rohetasudele maksulae Tehnika lühiuudised Välismaa Kohalik vaade ⟩ Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid rahvas vihaleegi Valgevene opositsioon üritab streigiga Lukašenkat murda (1) Postimees USAs ⟩ Kuus päeva valimisteni: California kohal on sinine taevas (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaba maailma valimised Tiit Loim: kõurikute kõigutamatu ülemvõim Toomas Vitsut: piiridest väljuv riik Peatoimetaja Mart Raudsaar: ühel päeval saame meiegi Pulitzeri* (1) Tiia Lister: nõiaring õpetaja elukutse ümber Erkki Bahovski: sõna ja tegu TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks TERVISHOID ⟩ Ken Kalling: lastehalvatuse epideemiast sündis uus ravisuund TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: kutsumata külaline külvab õnnetust Kultuur Kuidas seletada pilte surnud punktile Kultuur lühidalt Salapilk võõrasse külmkappi «Rebecca» on kummituslugu ilma kummituseta Sport Belgia MM-ralli võib kujuneda rehviloteriiks, millega pani Aava 11 aastat tagasi täppi (1) Spordi lühiuudised Kaia Kanepi jätkab pingelist punktijahti Hyundai rallitiim oli sunnitud koroona tõttu tehase sulgema Toijala loodab kokku saada parimat koosseisu, kuid arvestab võimalike tagasilöökidega Teadus Kas pandeemia näitab teed kliimasõbralikule maailmale? Tartu Raha on makstud, aga internetti pole Toomas Kiho: südalinna kultuurikeskus kui Tartu päästeplaan Oliver Mõttus: abielureferendum viib valele teele Maakonna liinivõrku ootab ees raputus Tartu lühiuudised Kasekese restorani lammutus seisab ehitusloa taga Judokad võitlesid välja neli kulda Korvpallurid ihkavad võitu Mõned oskavad anekdoote rääkida ja teised mitte, Peeter Tulviste oskas Peeter Tulviste ja kirjastus Ilmamaa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: aga räägime vene koolidest

2 min lugemist
Päeva karikatuur 27.10. FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Lähenevatest riigikogu valimistest annab märku, et Eesti poliitilise elu rütm on kiirenenud. Märgililised sündmused järgnevad üksteisele ning kõigil on üks ühine joon – märgatav väline irratsionaalsus. Praegu ei räägi ja kirjuta ainult laisk EKREst. Või mõni nädal tagasi ei kommenteerinud samamoodi vaid laisk surrogaatemaduse teemat. Kuid see pole see, mida tahaks kuulda parteidelt ja inimestelt, kes pürgivad kõrgetesse ametitesse. Kas siis kõik ülejäänu ehk näiteks meditsiin, haridus, kultuur, sport, energeetika ja muu sarnane on nende jaoks sedavõrd tühine? Meenub üks vana nali sellest, et lehm annaks rohkem piima ja sööks vähem, on teda tarvis rohkem lüpsta ja vähem toita. Valitsuserakondade, aga ka võimult tõugatud Reformierakonna poliitikute suhtumise põhjal jääb paraku ebameeldiv mulje, et nemad näevad Eesti riiki ja rahvast eelkõige trofeena, mis on a priori vale.

Aga räägime lõpuks igasugu tilulilu asemel parem asjadest, mis tõepoolest on tähtsad ja puudutavad suuremat osa Eesti ühiskonnast! Näiteks haridusest. Sest mis seal salata, valimised tulevad ja lähevad, ministrid tulevad-lähevad, kuid probleemid on ikka ühed ja samad. Oli Aaviksoo, siis Ossinovski, siis Ligi, siis lühikest aega veel keegi ja nüüd Reps. Aeg läheb, aga mis selle jooksul tehtud on?

Eesti hariduses on sedavõrd palju probleeme, et nende üleslugemiseks on ajalehe juhtkiri liiga lühike. Tänases lehes on lugu ühest venekeelsest perest, kelle ühed lapsed käivad vene ja teised eesti koolis. Vaatame siis parem, mis seis on meie venekeelses hariduses. Keegi ei mäleta enam, et rohkem kui kümne aasta eest kavas olnud üleminek täielikult eestikeelsele keskharidusele moondus 60+40 nõudeks ajal, kui järjekordne üleminekutähtaeg oli juba väga lähedal, ilma et selle elluviimiseks eriti midagi tehtud oleks, ja mil haridusministriks oli juhtumisi keskerakondlane.

Kahe paralleelse haridussüsteemi ülalpidamine käib Eesti-sugusele riigile üle jõu. Ei jätku raha ei õppevahendite ega õpetajahariduse jaoks, õpilastest ja pädevatest õpetajatest rääkimata. Varem suureks kärisenud vahe eestikeelsete koolidega kvaliteedinäitajates on vähenenud just tänu venekeelsete koolide lähendamisele eesti koolisüsteemile.

Lapsed ei pea kannatama selle pärast, et Jüri Ratas, Mihhail Kõlvart ja Yana Toom himustavad oma staatuse hoidmiseks nende vanemate hääli.

Lapsed ei pea kannatama selle pärast, et Jüri Ratas, Mihhail Kõlvart ja Yana Toom himustavad oma staatuse hoidmiseks nende vanemate hääli. Seepärast peab järgmise haridusministri ajal algama üleminek sajaprotsendiliselt eestikeelsele keskharidusele ning kokku on vaja tõmmata venekeelne koolivõrk, mis on aastakümnete eest rajatud mitu korda suuremale õppijate hulgale ja mille korrastamine ei too õpilastele kaasa lisaraskusi, vaid vabastaks ressursse.

Seotud lood
27.10.2020 28.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto