Sisukord
Arvamus
Tänane leht

Anita Jaanson: sotsiaaldemokraatlikud oravad ja liberaalsed sotsiaaldemokraadid

4 min lugemist
  • Erakondade ideoloogia ei klapi valimisprogrammis pakutava sisuga.
  • Valimislubadused lähtuvad ühiskonnas parasjagu populaarsetest tendentsidest.
  • Erakondade suhteline sarnasus paneb otsima «uut ja põnevat».
Anita Jaanson FOTO: Erakogu

Ebakõlad ideoloogiliste ja sotsiaalpoliitiliste seisukohtade vahel esinevad kõikide erakondade puhul, kirjutab Tallinna Ülikooli politoloogiamagistrant Anita Jaanson.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti erakondade sotsiaalpoliitilised lubadused ja ideoloogilised vaated ei ole omavahel vastavuses. Vaadates erakondade valimisprogramme varasematel aastatel, on näha, et Eestis liberaalseid vaateid propageerivad Reformierakond ja Isamaa toetavad tugevalt sotsiaaldemokraatlikku ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond mõõdukalt liberaalset heaoluriigi loomist.

Nii meedias kui ka kogu ühiskonnas on erakondade sotsiaal- ja majanduspoliitilised lubadused valimiste eel alati eriti terava kriitika all. Arutelu käib selle üle, millist heaoluriiki Eestis näha tahetakse. Heaoluriik peab garanteerima kodanikele nii poliitilised kui ka sotsiaalsed õigused, sekkumata seejuures otseselt majandusse, samal ajal vähendades ühiskonna liikmete sotsiaalmajanduslikku ebavõrdsust nii maksu-, majandus- kui sotsiaalpoliitiliste vahenditega. Heaoluriik ühel või teisel kujul on kujunenud lääne demokraatlike ühiskondade lahutamatuks eesmärgiks.

27.10.2018 30.10.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto