Sisukord
AK
Postimees
26.05.2020
Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (43) Eesti Koroonaäpp võib valmida jaanipäevaks Eesti laeva meeskonnal avastati koroonaviirus Eesti lühiuudised Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond panevad valimisteks seljad kokku (1) Saatuslikud tunnid, mis nõudsid Leito elu (1) Fotojahi saak: kohevast karust uhkes kuues lutikateni Majandus Põhimõtteline vaidlus võib kaasa tuua ajaloolise pöörde (2) Majanduse lühiuudised Eesti lennunduses algas koondamine (1) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Kriis kütab pingeid Hispaania ühiskonnas ja poliitikas KOMMENTAAR. «Detailide pärast muretseme homme»-kõnelused kulgevad vanal kursil Ühendriigid hoiatasid Hiinat sanktsioonidega Moskvas suri «Hitleri alligaator» Karantiiniaja kitsikus muudab näljased linnarotid agressiivseks (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: üks hoop, kaks kärbest Martin Kutti: piirangud lihtrahvale (4) Edward Lucas: Praha asub Viinist läänes Akadeemikud: sammud elamist vääriva tuleviku poole Urmo Saareoja: autoüritused tulid vahepeatusena Tõlkes leitud Eesti: kas Eestis leiab tee inglise keeles? Kultuur Arvustus ⟩ Vabadus on orjus (32) Arvustus ⟩ Armastus ülemate vastu (3) Sport Tõnistet häirib asjaolu, et Sõõrumaa keskendub rahale (2) Euroliiga hooaeg on ametlikult läbi Tervis Koroonakriis survestab äreva ootusega Tervise lühiuudised Tallinn Naissaarele ja Aegnale hakkab sõitma uus laev Tartu Koroonauuringu kolmas nädal annab hinnangu vabamaks muutunud oludele Jalakäijate ohutuse peale tuleks rohkem mõelda Aksel Part: Tartu uus suund Kohus mõistis väidetava rünnaku ohvri valeütluste andmises süüdi (7) Bussiinfosüsteemi tablood olid terve eriolukorra aja remondis Tartu lühiuudised Maasikakasvatajate mure hakkab kajastuma eestimaise marja hinnas (40) Kevadilm meelitas inimesed peenrasse (1) Näitus, mis tekitab hajusaid ja ebamääraseid meeleolusid Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovits: valmis Kawe Plaza

2 min lugemist

Büroohoone Kawe Plaza Vabaduse väljaku serval on saanud tänasele linnapildile omaseks. 20 aastat tagasi tundus paljudele Tallinna esimene täisklaasfassaadiga maja võõrastavalt ja pälvis ka kriitikanooli. Aeg möödus ja nüüd võib maja kohta kiitvaid sõnu leida kõigis meie XX sajandi arhitektuuri tutvustavatest trükistest. Oleme harjunud pilkupüüdva kumera klaasfassaadiga, mis pakub peegeldades kogu Vabaduse väljakut, Jaani kirikut ja vastasolevat hotelli Palace, erinevas valguses põnevaid ajas muutuvaid visuaalseid elamusi. Hoonet on võrreldud ka sadamas seisva suure laevaga, mis on ninaga väljaku poole suunatud. Maja nurgatippu kaunistab lipumast ja nurga alumine osa on avatud kõnniteeks.

Kawe Plaza ehitati kohale, mis lõpetas aastate eest pooleli jäänud Vabaduse väljaku ümbruse hoonestuse. See oli pisike kolmnurkne maatükk Tatari tänava ja Estonia puiestee alguse ning Pärnu maantee vahel. Idee sinna hoone ehitada tekkis Torontos elaval eesti päritolu Kanada arhitektil Henno Sillastel juba 1991. aastal. Projektist sai talle paras väljakutse ja see valmis 1994. Ehitamist alustati 1997. aastal ja nurgakivi pandi 20. augustil 1997. Avamispidu peeti 30. oktoobril 1998 ning 15. novembriks valmis maja lõplikult.

Erilise kujuga stiilse hotelli vastas asuv krunt oli vastutusrikkas kohas ja mõjutas kogu Vabaduse väljaku ilmet. Et maja eristuks ja kohta sobituks, otsustas arhitekt selle Pärnu maantee poolse klaasseina kumerana projekteerida. Kanadast toodi hoonele omapära andev kvaliteetne peegelklaas, mis kattis fassaadi erakordselt ühtlaselt ja tasaselt. Sellist materjali kasutati meil esimest korda. Peale klaasi kasutati fassaadil ka graniiti, mis haakus arhitekti meelest kesklinnaga samuti hästi. Tatari tänava poolne kinnisem graniidist fassaad arvestas sealse hoonestusega.

Eriline oli maja viimane korrus oma terrasiga, kust avanes ümbrusele suurepärane vaade. 7200- ruutmeetrise üldpinnaga hotellist pisut kõrgemast 8-korruselisest hoonest oli rendipinda üle 5300 ruutmeetri. Maja kuju andis oma näo ka siseruumide planeeringule. Esimene korrus jäi pangale ja äridele. Sinna kolisid Hansapank ja Nike ning Calvin Kleini brändipoed. Ülejäänud korrustel olid büroopinnad ja abiruumid, kus leidsid endale tööruumid Hüvitusfond, AS Hansa Investments, Eesti Meedia, AS Werol Tehased, Kodumajagrupi AS, mitu advokaadibürood jt. Hoone omanik oli AS Kawe Plaza, mille aktsionärid olid Hüvitusfond, Kawe Group Ltd. ning 3 eraisikut, kelle hulgas ka maja arhitekt Sillaste. Aktsiaseltsi nõukogu kuue liikme seas olid ka Jürgen Ligi ja Raoul Üksvärav.

Omanikud olid tulemusega rahul, sest avamiseks oli enamik pindu kaetud rendilepingutega. Kinnisvaraspetsialistide hinnangul lausa 98 protsendi ulatuses, mis oli tollase kriisiaegse kinnisvaraturu kohta suurepärane näitaja.

Umbes 90 miljonit krooni maksma läinud Kawe Plazat ehitati 18 kuud ja see oli ka ehitajale, EMV ASile suur väljakutse, sest asukohaks oli väike kolmnurkne krunt linna südames, kus oli isegi kraanale raske sobivat kohta leida.

Avamisel 30. oktoobril peeti kõnesid ja ehitusfirma andis üle sümboolse võtme omanikke esindanud Kawe Plaza nõukogu liikmele ja ühele omanikest Karl Wellnerile. Wellneri meelest oli maja puuduseks vaid vähene parkimiskohtade arv. Kahele keldritasandile mahtus vaid 34 sõidukit ja ta lootis, et lahenduse toob Vabaduse väljaku alla linna rajatav autoparkla. Kawe Plaza nime sai maja ühe omaniku, Karl Wellneri kommivabrikandist vanaisa auks.

Henno Sillaste usaldas esimesel korrusel peetud avatseremoonial maja õnnistamise linnapea Ivi Eenmaale. Ta ulatas linnapeale nööri otsa riputatud kotikese vahuveinipudeliga. Vastu seina õnnestus see esimesel katsel katki lüüa ning maja oli sisseõnnistamisega ka avatud!

Oma kohalolekuga austasid avamisüritust president Lennart Meri, aga ka arvukalt äritegelasi, poliitikuid ja kunstnikke. Pärast avatseremooniat siirdus arhitekt Henno Sillaste koos abikaasa Maiega presidendile maja tutvustama. Liftiga sõideti ülemistele korrustele, kus anti hiljem üle ka kingitused ning pakuti külalistele maja kujutisega kaunistatud torti.

Seotud lood
25.05.2020 26.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto