Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti kaotatud aastad

2 min lugemist
Päeva karikatuur 06.11 FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

«Me ei ela, vaid ainult kavatseme elama hakata,» on öelnud Seneca. Põhimõtteliselt võtab see kokku inimeseks olemise tragikoomika. Sest olevikku meil pole. On vaid minevik, mis jäädvustatud hauakivides ning meie täitumata unistustes ja illusioonides – ehkki seal on ka meeldivaid mälestusi –, ja tulevik, mida me ei tea, ehkki tahaksime väga teada.

Tuleviku ennustamiseks on mitmesuguseid võimalusi, alustades prohvetlikest ettekuulutustest ning lõpetades minevikuanaloogiate otsimise ja analüüsimisega. Selleks et näha ette, mis saab ettevõtjate riigireformi algatusest, ei pea olema ei oraakel ega Igor Mang. Mingi osa sellest kaaperdavad enne valimisi erakonnad, kuid suuremat osa neist soovitustest ei ole poliitikutel kavas järgida. Põhimõtteliselt on poliitikud selle juba välja öelnud. Sellest on kahju. Jah, soovituste hulgas on täielikku tilulilu, nagu näiteks riigikogu vähendamine 101 kohalt 91-le, mis midagi reaalselt ei muuda. Küll aga on õige see, et Eesti riik peab muutuma õhemaks, efektiivsemaks ja kokkuhoidlikumaks. Poliitikutel on juba selge, kuidas riigireformi algatust kompromiteerida: alati võib öelda, et see on ärimeeste tehtud, mängides mingitele tumedatele sovetlikele ja postsovetlikele instinktidele.

Sellest on kahju. Sest need põhimõtted on õiged. Vaadake näiteks Skandinaaviat või Saksamaad. Pole tõsi, et need riigid oleksid rikkad. Need riigid on efektiivsed ja kokkuhoidlikud. Eesti probleemid on piiratud ressursi priiskav kasutamine ning vastutustundetus ja ebakompetentsus. Tähtis pole see, milliseid vigu tehakse, vaid see, kuidas neile reageeritakse.

Viimaste Eesti valitsuste stiil on kõik tagasi ajada, mis demonstreerib vastutustundetust ja teovõimetust. Jüri Ratase stiiliks on olnud oma valitsuse liikmeid hoolimata kõigest alati toetada. Valetagu Mailis Reps kõigile oma vene propagandistidele antud intervjuu kohta jultunult, ärbelgu Kadri Simson oma elukaaslase afääride ja analüüsideta tasuta bussisõidu puhul, palju tahab, pürgigu ministriks inimene, kes ei suuda kitsigi karjatada – tähtis on mitte puutuda ja kaitsta. Või vaadake Riina Sikkuti reaktsiooni riigikontrolli kriitilisele auditile – paralleelsed vastused konkreetsetele küsimustele, lahenduseks teravatele probleemidele aga plakatite kleepimine stiilis «Au NLKP-le!». Täielik ebakompetentsus. Enne Ratast kinnitas oma ilmeksimatust Taavi Rõivas ja enne teda Andrus Ansip. Mäletate jutte, et Eesti riik on super-puper, vajab ainult peenhäälestust?

Pole tähtis, milliseid vigu tehakse, vaid see, kuidas neile reageeritakse. Viimaste Eesti valitsuste stiil on kõik tagasi ajada, mis demonstreerib vastutustundetust ja teovõimetust.

Pole ime, et selline infantiilsus viib pettumiseni, seda enam, et selline jama kestab jämedalt öeldes juba kümme aastat. Ettevõtjate pettumus võttis riigireformi algatuse kuju, ja kui me ei taha veel kümmet aastat kaotada, tuleb seesugustesse ettepanekutesse tähelepanelikult suhtuda.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto