N, 2.02.2023

Punane peab olema õige!

Paljud usuvad, et punane neile ei sobi. Vale puha! Avasta, kuidas leida see õige.
Kristina Herodes
, Arteri ajakirjanik
Punane peab olema õige!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pidulik mopp? Narmaskangast lühike keep. Iris Janvier.
 Modell: Bianka (E.M.A.)
Pidulik mopp? Narmaskangast lühike keep. Iris Janvier.  Modell: Bianka (E.M.A.) Foto: Getter Kuusmaa

Milline punane kaunistab Eesti kaunitari? Paljud on trendiga kaasa kapates punast proovinud ja … pettunud. Kleit eputab, mis aitab, kandja kahvatab ning jääb täiesti varju. EKA moeosakonna juhataja Piret Puppart õpetab õiget punast leidma ja seda õigesti kandma.

Selle sügise Tallinn Fashion Weeki ühe säravama kollektsiooni tõi publiku ette Iris Janvieri moemaja. Millega see südameid võitis? Kõik oli paigas, võimas ja laetud. Gammas kõige õigemad varjundid trendikaardilt, lõigetes jõulist avarust ja isikupärast asümmeetriat, stiilis suurlinnade eneseteadlike kaunitaride maitset. Piret Puppart disainis märgiga koostöös Iris Janvieri põhikollektsiooni kõrvale värske ja intrigeeriva kapselkollektsiooni, mis mõjus kui kirss tordil. Piret on kaljukindlalt üks kõige parema stiilitaju ja moenina omanikke Eestis. Arter käis temalt kasulikke moenippe kõrva taha panemas.

Moelooja Piret Puppart juhatab EKA moeosakonda ning disainis Iris Janvierile lummava kapselkollektsiooni.
Moelooja Piret Puppart juhatab EKA moeosakonda ning disainis Iris Janvierile lummava kapselkollektsiooni. Foto: Www.marinsild.com

Mis värvid praegu moes tooni annavad?

Punane jätkab liidrina. Kuid see on väga tundlik toon, mis peab silmavärvi ja nahatooniga sobima. Mõnus jõuline värv, annab kohe vitamiini juurde. Aga tingimata tuleb valida õige toon! Tihti ütlevad paljud, et punane neile ei sobi, tegelikult proovivad nad vale varjundit. Hoia eemale pruunikast gammast – see on Vahemere maade kandja eelis. Eestlastele ei sobi väga kirsipunase ja leekivpunase segu.

Punane peab olema õiges toonis, mitte liiga leekiv ja mürgine põhjamaise ilu jaoks. Iris Janvier
Punane peab olema õiges toonis, mitte liiga leekiv ja mürgine põhjamaise ilu jaoks. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Õige punane ei mõju liialt raskena, sooja alatooniga moonipunane on parim valik. Korallitooni punane teeb silma siniseks ja annab kena õhetuse. Kolmas hea gamma on maasikakarva punane. Kui osata punaste hulgast õige valida, siis kaunistab see värv igat naist!

Tähtsal kohal on rohelised ja sinised, selles mõttes on mood Põhjamaade-sõbralik ja tänuväärne. Sinist on trend hoidnud nagu silmatera. Roheline on uus – mändide, metsa, sambla gammas. Varem kardeti seda tooni, nüüd armastatakse väga. Ma olen uhke nende üle, kes seda kannavad! Metsarahvas jõudis ringiga koju tagasi. Külmad rohelised sobivad paljudele, ka sinisilmsetele.

Eestlasele ideaalne punane on veidi soe ja moonikarva, et kaunistaks nahatooni ning paneks sinised silmad särama. Iris Janvier
Eestlasele ideaalne punane on veidi soe ja moonikarva, et kaunistaks nahatooni ning paneks sinised silmad särama. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Lisaks on palju summutatud gammat, murtud rohelist, veini, lillat, mis pakub huvitavama alternatiivi hallile. Ehkki seegi on alles. Musta seevastu sama hästi kui ei näe – las ta puhkab sel talvel.

Ootamatud värvid on kokku pannes hästi ilusad. Butiikpoodides, nagu seda on ka Iris Janvieri moemaja, on ju tore katsetada ja avastada, saad end eri valguse käes peegli ees keerutada ja kohe mõistad, mis toon sinuga koostööd teeb ja milline mitte.

Mulle oli väga põnev konkreetse stiiliga Iris Janvieri käekirjaga arvestades midagi uut luua. Raamide sees mängimine on palju loomingulisem. Must on tihti kollektsiooni alustala – aga kuidas ehitada maja ilma vundamendita? Luua põnev moekollektsioon ilma mustata? Seda ma nautisin väga ja tulemus sai päris värvikas, igas mõttes.

Milline on moesiluett?

Inimese hing mahub ka rõiva sisse ära, vabaduse aste riietes on tänapäeva märksõna. Iris Janvieris on seda joont hoitud juba pikemat aega. Asümmeetria on väga oluline märksõna moes. Mingi dünaamiline element, volang rõival, mis elab kehal. Asümmeetriline alläär, hõlmad, detailid.

Asümmeetria on kõige kuumem sõna selle sügistalve moekaardil. Iris Janvier
Asümmeetria on kõige kuumem sõna selle sügistalve moekaardil. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Sõltumata sellest, mis on moes, tuleb lähtuda oma figuurist! Moelemmikud on avara lõikega püksid, kitsas taandub. Ma ise olen neisse armunud juba viimased poolteist aastat, lihtsalt nii mugavad. Samas on see voogavus nii kaunis ja suurejooneline, avarust ei tasu karta. Katsetage midipikkust – alguses ehk tundub võõras, kuid midi ja asümmeetriline alläär muudab figuuri väga kergeks ja kauniks.

Jakk olgu pigem lühike, ja soovitan rõhutada randmeid. Need on pea kõigil eesti naistel ilusad! Ka lopsakatel naistel.

Fuksias on iseloomu ja külma gammat kirgastavat sära. Iris Janvier
Fuksias on iseloomu ja külma gammat kirgastavat sära. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Mida oleks parem mitte kanda?

Oma keha tuleb jälgida – kui sul on heldelt volüümi või oled liiga kondine, seab see moele piirangud. Soovitan vältida liiga väikesi asju! Ja üks, mille kandmise võiks kohe lõpetada, on liiga odavad materjalid. Osta kahe asja asemel üks, mis on kvaliteetne, iga naine võiks endast nii palju lugu pidada. Asjad mõjuvad seljas groteskselt peamiselt kahel põhjusel: suurus on vale või materjal halb, asi ei istu. Raskest kvaliteetsest kangast kleit istub aga alati seljas nii, et peidab iga voldi mingi vaevata ära. Siis sa näed välja püss!

Klubi-apsakad on kõige suuremad, mida riietudes tehakse. Mingil põhjusel seal tahetakse olla keegi teine. Aga ole ikka see, kes sa oled! Ära muutu beibeks, ära tee ennast odavaks. See on asi, mis kõige rohkem silma riivab.

Litterkangas ja pikitriip teevad figuuri kauniks ja püüavad kinni kõik pilgud. Iris Janvier
Litterkangas ja pikitriip teevad figuuri kauniks ja püüavad kinni kõik pilgud. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Teemad, mis tasuks tingimata meelde jätta?

Elemendid 90ndatest – õlad, pikendatud õlg ja Armani klassikaline sadulõlalõige on moes tagasi. Imeilus ja naiselik, talje läheb eriti peeneks. Paljud seostavad 90ndaid groteskiga ja mulle endale on see ka seni pigem stiilipeo teema olnud, kuid nüüd hakkab selline õla rõhutamine juba meeldima. Mulle meeldib olla stiilikameeleon, kanda rahvariideseelikut nahktagiga.

Külm on juba ukse ees, millised on kõige ägedamad ülerõivad?

Pügatud lammas on väga suur moesoosik, kahtepidi kantav ja mõnus. Dubljonkaline, vaba joonega, täpselt meie kliimasse loodud. Vaba joonega mantel jätkab oma võidukäiku. Nahkmantel on otse 90ndatest säravalt tagasi –trentšilik, vöö ja varrukaklappidega. Põnev, näed välja nagu naisagent, kes elab nii, nagu ise tahab.

Pisike etniline puude on paljudes asjades sees, kimonolõigete imbumine moodi. Laia vormiga õlerõivas on tänuväärne – varrukad mahuvad ära ja sul on mugav olla, ei ahista liikumist.

Millega õhtusel ajal särada?

Keebid õhtumoes on väga põnev teema ja tõesti trikk, mille abil saad ühe minutiga kontorist ballile joosta. Väga kehasõbralik, efektsest kangast, heidad ükskõik mis kleidi või komplekti peale ja särad. Mina ootan, et tuleks neid keepe proovima 44–46 suuruses kaunitarid, see on nii efektne!

Pidulik keep efektsest kangast on kõige põnevam ese praeguses õhtumoes. Iris Janvier
Pidulik keep efektsest kangast on kõige põnevam ese praeguses õhtumoes. Iris Janvier Foto: Getter Kuusmaa

Litter ja kuld on säravaim teema moes. Litreid soovitan julgelt kanda ka igapäevarõiva osana. Kahtepidi litrid on lausa pingeid maandav materjal, millega mängida. Litter teeb saledamaks – sa ei saa täpselt keha piiridest aru, aga oled alati silmapaistev. Mulle tundub, et moes annab tooni mõistmise kultus. Lõigetes on mugavus ja avarus, sa saad oma figuuri rõhutada, aga riided ei ahista enam kedagi. Mina soovitan litrieid ja pidu igasse päeva, rohkem nautida oma garderoobi – miks hoida asju liiga palju? Ainult erilisteks puhkudeks mõeldud rõivaid võiks kanda rohkem, saad oma asjadest palju enam rõõmu tunda!

Modell: Bianka (E.M.A.).

Märksõnad
Tagasi üles