Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aivar Pau: Isamaa, piinlik on!

2 min lugemist
Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder pidasid Stenbocki majas kõnelusi. FOTO: Eero Vabamägi

Eesti poliitika on muudetud naeruväärseks vaatemänguks, mille osalised enam ise ka ei mäleta, mis nende rolli mõte on või miks nad üldse lavale on lastud.

Laval toimuva sisu ei paku enam huvi saali kogunenud rahvalegi, nalja ja kaasaelamist leiab vaid kinniseotud silmadega näitlejate sihitu rusikatega vehkimine. Seda on aimata küll kulisside taga, kuid aeg-ajalt plartsatab keegi ka lavale, takerdub dekoratsioonidesse või avastab end tatinire tilkudes keset lava plartsatanud olevat. Kui vaid saaks kellelegi anda, soovitavalt efektselt jalaga p…se, aga käib ka lihtsalt haak pasunasse…

Kas Seeder, Ratas ja Ossinovski tõesti arvavad, et rahvast tegelikult ka huvitab, mis protseduuridega parteid järjekordset normi menetlevad. Mis vahet seal on, kas ühed ja samad erakonnad kiidavad sellele takka valitsuses, riigikogu komisjonis või suures saalis – õhtul kohtuvad kõik küüslaugurestoranis või parteikontorites. No ei huvita, neid endidki mitte.

Seda enam tekib tunne, et ränderaamistiku ümber toimuv on üks rahvateatri tasemel hale näidend. Sel korral eriti halva dramaturgia ja lavastajaga. Mis eriti oluline: rusikavõitluse kõrval on sel korral sisu üldse unustatud. Piinlik, aga tsirkus ja klounid hoiavad rahvast ja meediat ikka veel telgis.

Mina tahan teada ja tunda, et võin vabalt valida endale mis iganes koha maailmas elamiseks ja töötamiseks, kui austan sealseid norme ja kombeid. Ja et mind võetakse seal hästi vastu.

Jah, Isamaa, piinlik on see teie lavastus. Te pole suutnud ränderaamistikust enam kui nädala jooksul välja tuua ainsatki punkti, mis Eestile tegelikult ka meeldima ei peaks. Isegi kui see peaks Eestile kohustusena peale tulema.

Ma räägin Eestist, kust paarkümmend kvoodipagulastki esimesel võimalusel jalga lasid. Ma räägin Eestist, kuhu ka EASi «Work in Estonia» programmiga talente kuidagi tulla ei taha või kus start’up-viisaga vaid paarkümmend IT-spetsi kuidagi tööle on saadud. Eestist, kus suletakse lennuliine ja sünnitusmajasid. Ja siis te hirmutate meid miljonite illegaalsete immigrantidega, aga ei räägi asja tuumast. Ei räägi ka sellest, mis eestlasi tegelikult ähvardab: loomulik väljasuremine.

Kirute ainult menetlemise protseduuride tühist mittejärgimist, solvute mingite väljaütlemiste peale, kisute ise tüli. Isegi Jüri Luige kauaoodatud pressiavaldus sisaldas sisuliste argumentide asemel piinlikku poliittehnoloogiat. Ma mõistaks teid, kui te räägiksite asjast, aga te ei tee seda. Isegi teie mitte.

Ja nii see Isamaa seal valimiskünnise lävel kõigub. Varsti avastame end küsimast, milleks teda üldse meie poliitmaastikule vaja. Võib-olla jõuame peagi näiteks järeldusele, et Isamaa ainus mõte on ära hoida midagi veel halvemat. Midagi sellist, mida võiks kokku võtta hüüdega «Oo, Jumal, säästa Eestit EKRE valitsusest!».

Muide, ÜRO inimõiguste konventsioon kehtib ikka täiel jõul. Muu hulgas ka selles olev põhimõte, mille kohaselt ei tohi kelleltki meelevaldselt ära võtta kodakondsust või õigust kodakondsust vahetada. Ka mina tahan teada ja tunda, et võin vabalt valida endale mis iganes koha maailmas elamiseks ja töötamiseks, kui austan sealseid norme ja kombeid. Ja et mind võetakse seal hästi vastu.

Sama peaks tundma Khalid Süürias või Kim Põhja-Koreas. Sellest räägib ÜRO. Ära tapa põgenikku, anna talle süüa. Maailm on muutunud väiksemaks, inimesed asuvad kusagil muu hulgas mitte rahvuse ja raha pärast, vaid selle pärast, et neile on seal just nende võimetele väärilist rakendust – et neid vajatakse seal ja et neile endile meeldib seal, ja et võib-olla on just seal leidnud nad inimese, kellega soovivad oma ülejäänud elu jagada. Vehkigu meie siin oma rusikatega, palju tahame.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto