Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
26.09.2020
Kõigi kolme advokaadibürooga kontaktid loonud investeerimispankur: ma ei ole Freeh’ ja Eesti riigi vahendaja Eesti Eesti lühiuudised Ametid selgitavad: mis saab perevägivalla ohvrist pärast pöördumist edasi? (3) Toomas Frey (13.12.1937 – 23.09.2020) – ökoloog suure algustähega Autoentusiast võitleb roosteussiga Šimpansid saavad jälle õueaedikus uneleda Ossinovski: keskkonnaministeerium on metsapoliitikas tohutult läbi kukkunud Välismaa Välismaa lühiuudised Komimaa riigipeaks valiti eesti juurtega viroloog Hiina saadab tiibetlasi sunnitööle Noore naise ründajad: asi on seelikus Tasmaania rannal hukkus 380 vaala USA valimised 2020 ⟩ Vabariiklased loodavad ülemkohtust valimiste päästjat Arvamus Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» Toomas Kiho: mets ja ohutu liiklemine Juhtkiri: Tiibeti õiguste eest Aarne Seppel: Isamaa vajab peeglit Aavo Kärmas: muudame Eesti suureks taastuvelektritootjaks Kultuur Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» Sport Pariisis puudub neli esikümne naist, kuid see ei tee Kontaveidi-Kanepi elu hõlpsamaks Spordi lühiuudised FC Flora jõudis unistuste maa lävele Pealinna võimutsemine suretab Eesti sporti AK Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» Ruth Bader Ginsburg ehk kurikuulus RBG Marti Aaviku essee: kana külmutamine ajakirjanduses EKI keelekool: kuidas õigesti adresseerida? Taavet võidab Koljatit kübersõjas Marek Strandberg: ja valgus saigi! Prohveti minoorsed sõnad Kes oli Artur Sirk? Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» Vikerkaar loeb. Mida teha pärast orgiat? Romaan noore naise ja vana mehe hingesugulusest Ajastupilt täiustub Nädala plaat. Marilyn Mansoni luupainajate väljanäitus Aja auk. Rikkuse diskreetne võlu ehk Bryan Ferry 75 Nädala plaat. Kas me tahame Marilyn Mansonit? Juurikas. Kiired ja osavad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: imesid ei juhtu

2 min lugemist
Tulekahju. Foto on illustratiivne FOTO: bessarabia/Scanpix

Tuli mängib inimese elus olulist rolli. Selle loodusstiihia taltsutamine tähendas omal ajal seda, et meie esivanemad olid kindlustatud sooja ja valgusega. Tänu tulele levis nende areaal üle terve maailma, sest tuli aitas jagu saada karmidest kliimatingimustest ning tuli võimaldas järjest enam suurendada inimeste sõltumatust loodusest. Ilma tuleta oleks elu Maa peal keeruline ette kujutada, sest seda läheb tarvis igal pool. Kodudes, koolides, vabrikutes. Selleks et saada maagist metalli, millest saaks midagi valmistada, on tarvis tuld. Et saada elektrit ja sooja, on meil Eestis samuti tarvis tuld. Tuli paneb liikuma autod, vedurid, lennukid ja muud sõidukid.

Kui kunagi küsiti Einsteinilt, kas tuumaenergia kujutab endast ohtu inimkonnale, siis vastas geniaalne füüsik, et mitte suuremat kui karbitäis tikke – kõik oleneb sellest, kelle kätte see satub. Tuli muutub ohtlikuks valedes või lohakates kätes. Tulekahju võib puhkeda seal, kus tuli ka kõige õrnema võimaluse leiab. Selleks võib olla sisseunustatud triikraud, hooletult visatud suitsukoni, kustutamata jäänud lõke, viga elektrisüsteemides, aga ka hooldamata ahi või puhastamata korsten. Viimastega peab meil Eestis talve tulekul väga tähelepanelik olema, kuna meie maal elavad paljud inimesed puuküttega individuaalmajades. Olmes on kasutusel ka väga palju materjale, mis on loodud keemia ja füüsika abil.

Selle kõigega seoses on tulekahjude puhkemise oht meie ümber tänapäeval oluliselt suurenenud. Igas kodus on palju elektriga töötavaid kodumasinaid. Külmkapp, kohvi- ja veekeetjad, televiisorid, triikraud ja erinevad soojendajad. Aasta eest jälgisime uudiste vahendusel, kuidas Londonis põles 24-korruseline Grenfell Tower. See kümnete inimohvritega iga tuletõrjuja õudusunenägu sai alguse katkisest külmkapist. Paljudes meie majades on gaas, mis on asendamatu abimees, kuid hooletul käitlemisel võib see muutuda hädade allikaks. Mälestus kuu aja tagusest tragöödiast on meilgi värske näide sellest.

Tänavu on 11 kuuga Eestis tulekahjudes hukkunud 37 inimest, mida on peaaegu sama palju kui möödunud aastaga. Selle statistika taga on paljude inimeste tragöödia. Statistika näitab, et iga kolmas tulekahjus hukkunu on meil vanemaealine ja iga teine-kolmas õnnetuse hetkel alkoholijoobes. Paljudest õnnetustest oleks päästnud elementaarse tuleohutuse järgimine või paigaldatud suitsuandur. Meie päästeamet on teinud suurepärast tööd, et teavitada inimesi erinevatest ohtudest. Kuid ka näiteks elementaarse suitsuanduri paigaldamisele ei saa neile, marslastele või mingi kolmanda jõu sekkumisele lootma jääda, see töö tuleb igaühel ise oma kodus ära teha.

Meie päästeamet on teinud suurepärast tööd, et teavitada inimesi erinevatest ohtudest. Kuid ka näiteks elementaarse suitsuanduri paigaldamisele ei saa neile, marslastele või mingi kolmanda jõu sekkumisele lootma jääda, see töö tuleb igaühel ise oma kodus ära teha.
Seotud lood
25.09.2020 26.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto