Kes võidab tänavu Alveri auhinna?

Madli Lippur romaaniga «June l Julien», mis vääris žürii ühisel arvamusel 2017. aasta Betti Alveri debüüdipreemiat. FOTO: Sille Annuk

Reedel, 23. novembril kuulutatakse Tartu Kirjanduse Majas kell 18 algaval üritusel välja Betti Alveri kirjandusauhinna tänavune laureaat. Alveri kirjandusauhinda, mis määratakse jooksva aasta jooksul ilmunud silmapaistvaima ilukirjandusliku debüütteose autorile, on välja antud alates 1990. aastast (järjepidevalt alates 1998. aastast). Seekordne žürii koosseisus Madli Lippur (eelmise aasta laureaat), Lehte Hainsalu, Ly Seppel, Tiina Sulg ja Joosep Susi valis vahepealse jooksva aasta jooksul ilmunud ligemale 70 debüütteose hulgast viis nominenti, millele heidan lühikese kiirarvustuse vormis suursündmuse eel oma heasoovliku pilgu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hanneleele Kaldmaa «Oliver» (Elusamus, 2017) tõrgub laskmast end žanriliselt määratleda. Iga sellise ürituse pooleldi paratamatuks hinnaks on üritaja oht end avalikkuse ees vältimatult ning pöördumatult lolliks teha. Mul pole õnneks enam ammu midagi kaotada. Seega söandan kobavalt (ja lühidalt) pakkuda, et tegu on mitte-narratiivse metamütoloogilise ja kvaasiromantilise kangelaspoeemiga, mis sisaldab vabavärsilist kohatiste siseriimidega pooleldi draamavormis proosaluulet.

Veel keerulisem ja kompromiteerivam on teha katse kokku võtta, millest see raamat räägib. Teose pealkiri, mis sisaldab üksnes üht isikunime, ei peta – kõik tekstid on tõepoolest kellestki Oliverist. Kuid kes see Oliver on? Noore naisautori naabripoiss või silmarõõm loovkirjutamise õpitoast?

21.11.2018 23.11.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto