R, 9.12.2022

Saaremaa ja Pärnu ebavõrdne võitlus: Eesti sääsed ründavad Euroopa elevante

Andres Vaher
Saaremaa ja Pärnu ebavõrdne võitlus: Eesti sääsed ründavad Euroopa elevante
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kevadel madistasid Saaremaa (sinises) ja Pärnu isekeskis Balti liiga finaalis. Nüüd katsutakse euroväljakuil rammu tippliigade meeskondadega.
Kevadel madistasid Saaremaa (sinises) ja Pärnu isekeskis Balti liiga finaalis. Nüüd katsutakse euroväljakuil rammu tippliigade meeskondadega. Foto: Mihkel Maripuu

Täpselt 15 aasta eest loositi ESS Pärnu võrkpalliklubi Euroopa tugevaimas ehk Meistrite liigas kokku Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa tippmeeskondadega. «Arvan, et suudame kõigi kolmega võrdselt heidelda,» teatas pärnakate mängiv mänedžer Avo Keel. Koondislased olid kodus ja superklubi heitlused läksid Saku suurhalli täismajale.

Tänapäev on teistsugune. Saaremaa ja Pärnu löövad kaasa tugevuselt kolmandas Challenge-sarjas, kummagi ridades pallib üks koondislane (vastavalt Rauno Tamme ja Silver Maar). Saarlased võõrustavad täna õhtul Prantsusmaa liigas viiendal kohal asuvat Poitiers’d, pärnakad homme absoluutsesse tippu kuuluva Itaalia Serie A seitsmendat tiimi Monzat.

Juhkami: reaalsus tõotab ühepoolseid mänge

Keel, nüüd juba pikaajaline Pärnu peatreener, ei häbene enne neid mänge tunnistada: «Vaat see on küll koht, kus saan poistele öelda: minge väljakule ja andke endast kõik! Tulemus on alati tähtis, aga praegu ma lihtsalt ei saa neilt enamat nõuda.»

Kui praegu ainsa eestlasena Prantsusmaa tippliigas kaasa löövalt Martti Juhkamilt küsida, millised on Saaremaa võimalused Poitiers’ vastu, mõtleb ta viivu ja lausub: «Ma ei tahaks kuidagi nii öelda, aga oodata on üsna ühepoolseid mänge. Prantslaste füüsiline võimsus on niivõrd palju kõrgemast klassist, sinna pole midagi parata. Reaalsus on kahjuks selline.»

«Olen neid täisriskiga mänge näinud küll. Enamasti on pallid siis kas võrgus või seinas.»
Saaremaa VK peatreener Urmas Tali

Või teistpidi lähenedes: milline võiks olla Poitiers’ nõrkus, kuhu eurosarjas debüüthooaega tegev Saaremaa saaks vajutada? «Ma pigem küsiks kolmandat pidi: kas Saaremaal sellist tugevust, millega vajutada? Ma ei näe eriti, et oleks. Aga loodan muidugi, et kodusaalis saadakse ikka veidi vastu, äkki ka geim või kaks kätte. Ehkki ma ei usu, et seda juhtub, aga võib-olla lasevad prantslased jala veidi sirgeks.»

Juhkami kirjeldusel on Poitiers ühtlase koosseisuga võistkond, kus võtmerollides sakslasest diagonaalründaja Jochen Schöps ning nurgamehed, marokolane Zouheir El Graoui ja kreeklane Menelaos Kokkinakis.

Keel läheb täisriskile, Tali proovib mõistusega

Et pilti (ehk tasemevahet) kirjeldada, tõmbame veel võrdlusjooni. Saaremaa asub Eesti-Läti Credit24 liigas seitsme võidu ja kolme kaotusega kolmandal, Pärnu kuue võidu ja nelja kaotusega viiendal kohal. Poitiers’ saldo on viis ja kaks, Monzal viis ja neli, aga üleeile kirjutati võõral väljakul tabelisse esimene kaotus ei kellelegi muule kui Meistrite liiga kolmandale meeskonnale ja Itaalia mullusele tšempionile Perugiale.

«Mina väidan, et Itaalia liiga tipp on hetkel maailma tugevaim. Aga see selleks,» jätkas Keel. «Ühes hiljutises mängus lõid nad 18 pallinguässa. 18! Sama tugeva satsi vastu, nagu nad ise on.»

Millise sõnumiga kogenud treener siis hoolealused siis kuulirahe alla saadab? «Kindlasti ei lähe me mängima samamoodi nagu koduliigas. Võtame julgelt riske. Igas elemendis. Aga põhiline, et oskaksime nautida. Päris iga päev ei saa selliste maailmatasemel tegijatega sama väljakut jagada.»

Saarlaste pealik Urmas Tali tõdes samuti, et vastane on nii individuaalsetelt kui meeskondlikelt oskustelt tipptasemel, kuid ühes väljendas heast ametivennast Keelest erinevat nägemust. «Olen neid täisriskiga mänge näinud küll. Enamasti on pallid siis kas võrgus või seinas. Samuti ei saa meie eesmärk olla, et suudaksime võimalikult palju palle blokist auti taguda,» rääkis Tali.

Aga kuidas siis kavatsetakse jõule vastu saada? «Kaks kaotust on vastane tänavu siiski saanud. Järelikult on võimalik neid võita ja leidub kohti, kust annab hammustada. Meil on mõtteid. Loomulikult on täiesti iseasi, kuidas väljakul nende taktikaliste ülesannete elluviimisega hakkama saame. Et see õnnestuks, peame end igas elemendis natuke ületama. Sellest saavad kõik aru. Aga me ei lähe imetlema, kui kõrgelt ja võimsalt nad mängivad, vaid ise üritama. Kõrbemist pole vaja karta.»

Isikkoosseisus toimuv ei tee missiooni põrmugi kergemaks. Värskelt hangitud poolakast sidemängija Lukasz Makowski väänas karika veerandfinaalis Rakverega kohe jalga. «Temaga on seis s**t. Veidi saab ta ehk aidata, aga loodetud moel kindlasti mitte,» sõnas Tali. Kahtluse all on ka tempomeeste Siim Ennemuisti ja Mihkel Tanila kaasalöömine.

Kanal 12 ja Postimees.ee teevad Saaremaa ja Pärnu mängudest otseülekande. Algus nii täna kui homme kell 19.

Monza trio kaitseb omapärasel moel karikat

Kuulsa ringraja poolest tuntud Monza linna võrkpallimeeskond on ehtne segu noorusest ja kogemusest. 21-aastane Ukraina talent Oleg Plotnitski ja 22-aastane austerlane Paul Buchegger rassivad kõrvuti olümpia- ja EMi medalimeeste Simone Buti (35) ja bulgaarlase Viktor Josifoviga (33). Koosseisus leidub koht ka praegustele Iraani ja Tšehhi koondislastele, samuti argentiinlasele ja nigeerlasele ning Buti kõrval veel paarile aastate eest Itaalia rahvusmeeskonnast läbi käinud pallurile.
Põnev on Monza treenerite duo Fabio Soli ja Luigi Parisi lähiajalooline taust. Nimelt juhendasid nad veel mullu Ravenna meeskonda, kelle viisid ka Challenge’i karikasarja esikohale. Ehk teisisõnu: homme õhtul astuvad Pärnus üles selle liiga tiitlikaitsjad, ehkki teise tiimi pingiotsal. Kaasa võtsid nad juba mainitud austerlase Bucheggeri, kes tõusis mulluse finaali kõige vääruslikumaks mängijaks.

Märksõnad
Tagasi üles