Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.11.2018
Eesti Andres Anvelt: poliitika hakkas mind kalgiks muutma Telefoniandmed võimaldaks politseil kogunevaid noortekampasid jahtida (5) Rahahädas abilinnapea Artjom hakkas Mihkliks (1) 28. november 1918: me kaitseme ennast (8) Majandus Maksukurjategijad lähevad aina kavalamaks (5) Suurte maksupettuste esikümme: riiki on riisunud bussijuhid, ontlikud pereisad ja suurärimehed (6) Merele oleks vaja oma RMK-d Välismaa KOMMENTAAR: ÜRO jõuab lõpuks Eestisse (1) Piltuudis: Valge Maja jõuluvõlumaal ilutsevad punased kuused Saurustemaa Lõuna-Aafrika on fossiiliküttide paradiis KOHALIK VAADE. Leedu lennukid, viha, mure ja ambitsioon (1) KOHALIK VAADE. Mehhiko uus liider näitas tõelist palet Vene-Ukraina kriisi tagant paistab poliitika Võltsingud, eetikaprobleemid ja salatsemine - segadus GMO-beebide ümber suureneb Arvamus Neeme Raud: üksildaste ja hundiseaduste aeg (1) Andres Aule: küsimärgid riigikohtu otsuses Lugeja kiri: Tarandi juhtum ajaloolises perspektiivis (41) Jan Kaus: leebuskõne utoopia (12) Meie Eesti Aimar Altosaar: välja jäänud, mitte unustatud? Meelis Niinepuu: reformide tegemata jätmise eest maksavad meie lapsed (6) Leif Kalev: riigireformist, lapsest ja pesuveest Kultuur Film, millest viisakas seltskonnas ei räägita (1) Seitse aastat kooselu, seitse tundi tüli Heinsaar, lüüriline loodusesõber Kütist saab saak ja vastupidi Poetess Doris (3) Sport Parimate poegadega, aga mitte ideaalne korvpallikoondis Teadus Võltsingud, eetikaprobleemid ja salatsemine - segadus GMO-beebide ümber suureneb Reis Trolli keelel jääb aeg seisma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Aule: küsimärgid riigikohtu otsuses

3 min lugemist
Andres Aule FOTO: Erakogu

Miks lisas riigikohus Venemaa piiridest lahkumise kohustusele sajand hiljem täpsustuse «(Eestisse sõitmine)», kui see ei tulenenud tollastest õigusaktidest ega valitsuse praktikast, küsib aastaid opteerimise ajalugu uurinud Andres Aule seoses Abhaasia eestlase Alli Rutto juhtumiga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Riigikohus otsustas märtsis, et kui Tartu rahulepingu alusel Venemaal 1920.−22. aastani Eesti kodakondsusesse vastu võetud inimesed (optandid) ühe aasta jooksul Eestisse ei sõitnud, ei olnud nad Eesti kodanikud, nende järglased aga ei ole seega sünnijärgsed Eesti kodanikud. See kohtuotsus jättis õhku küsimärke. Peatuksin paaril.

Esimene puudutab Maanõukogu 1918. aasta määrust, mis oli 1922. aastani ainus Eesti kodakondsust reguleerinud õigusakt. Üks oluline argument riigikohtu otsuses oli järgmine: «Maanõukogu määrus [ei näinud] ette võimalust taotleda Eesti kodakondsust välismaal elades.»

27.11.2018 29.11.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto