L, 10.06.2023

Raimu Hanson: Kalevipoeg kiviga visata

Raimu Hanson
Facebook Twitter
Comments 4
Raimu Hanson
Raimu Hanson Foto: Liis Treimann

Kaks eakat tallinlast, abielupaar Ain Laas ja Silvi Anton, kes on aastakümneid veetnud suved Saadjärve ääres Äksis, on võtnud pähe püstitada külateede ristmikule Kalevipoja mälestuseks vägeva skulptuuri.

Ja tõesti, miks mitte, kui rahvajuttudest on üles kirjutanud, et vägilane tegutses Saadjärve lähedal. Ükskord olla ta seal ka vendadega võidu kive heitnud. Kes ei usu, mingu katsugu oma käega, teises käes samal ajal Kreutzwaldi eepos «Kalevipoeg». Nimelt maandus selle järgi Kalevipoja kivi kõige kaugemale, üle järve kuivale maale, ning tõi heitjale kuningatiitli.

Laas ja Anton soovivad Kalevipoja kujuga, mis läheb nende arvutuste järgi maksma umbes 400 000 eurot, teha korraga kaks heategu. Sellest saaks Äksi aleviku sümbol, mis koos alusega kaheksa meetri kõrgusele ulatudes hakkaks juba kaugelt silma. Teiseks soovivad nad hoida Kalevipoja kui rahvuskangelase mälestust elus. Et see hakkab tuhmuma, on Anton, kes käib ametis Gustav Adolfi gümnaasiumis, märganud lastega suheldes. Kui ta on küsinud, kas nad teavad midagi Kalevipojast, on ta saanud vastuseks, et Kalevipojad on Soomes. Ta on arvamusel, et sellest skulptuurist saab parim õppevahend.

Facebook Twitter
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles