Sisukord
Kirjandus
Tänane leht
28.11.2018
Eesti Andres Anvelt: poliitika hakkas mind kalgiks muutma Telefoniandmed võimaldaks politseil kogunevaid noortekampasid jahtida (5) Rahahädas abilinnapea Artjom hakkas Mihkliks (1) 28. november 1918: me kaitseme ennast (8) Majandus Maksukurjategijad lähevad aina kavalamaks (5) Suurte maksupettuste esikümme: riiki on riisunud bussijuhid, ontlikud pereisad ja suurärimehed (6) Merele oleks vaja oma RMK-d Välismaa KOMMENTAAR: ÜRO jõuab lõpuks Eestisse (1) Piltuudis: Valge Maja jõuluvõlumaal ilutsevad punased kuused Saurustemaa Lõuna-Aafrika on fossiiliküttide paradiis KOHALIK VAADE. Leedu lennukid, viha, mure ja ambitsioon (1) KOHALIK VAADE. Mehhiko uus liider näitas tõelist palet Vene-Ukraina kriisi tagant paistab poliitika Võltsingud, eetikaprobleemid ja salatsemine - segadus GMO-beebide ümber suureneb Arvamus Neeme Raud: üksildaste ja hundiseaduste aeg (1) Andres Aule: küsimärgid riigikohtu otsuses Lugeja kiri: Tarandi juhtum ajaloolises perspektiivis (41) Jan Kaus: leebuskõne utoopia (12) Meie Eesti Aimar Altosaar: välja jäänud, mitte unustatud? Meelis Niinepuu: reformide tegemata jätmise eest maksavad meie lapsed (6) Leif Kalev: riigireformist, lapsest ja pesuveest Kultuur Film, millest viisakas seltskonnas ei räägita (1) Seitse aastat kooselu, seitse tundi tüli Heinsaar, lüüriline loodusesõber Kütist saab saak ja vastupidi Poetess Doris (3) Sport Parimate poegadega, aga mitte ideaalne korvpallikoondis Teadus Võltsingud, eetikaprobleemid ja salatsemine - segadus GMO-beebide ümber suureneb Reis Trolli keelel jääb aeg seisma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heinsaar, lüüriline loodusesõber

2 min lugemist
Mehis Heinsaar FOTO: Sille Annuk FOTO: Sille Annuk

Praegu on pimedad sügisõhtud ja ängi leevendamiseks on sobilik kätte võtta Mehis Heinsaare äsjane luulekogu «Pingeväljade aednik». Ridade vahelt paistab küps autor, põhjani tunnetatud mõtlemisviis, soliidne kirjutamis- ja elukogemus ning oskus maha tõmmata ebavajalikku. Heinsaar viib meid radadele, kus virve vetepeeglis võib ühtäkki muuta tuule suunda, kuid ka inimeste nukrust rõõmuks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Aednik» räägib loodusest, kuid selles pole väga otseseid looduspilte, autori lüüriline mina jälgib loodust pigem distantsilt, andes vaid nappe viiteid: näete, kevad... kahisevad kõrred, tuiksoon, ingelrai. Allakirjutanu ei saanud teost lugedes lahti mõttest, et mina ise mõtlesin kahekümneaastaselt ka nii, kuid piisava kirjutamiskogemuseta ei suutnud ma end samalaadselt väljendada. Laps sai täiskasvanuks, poeet aga mitte, ja poeet kadus lõpuks inimese hingest. Meie autoriga pole seda siiski juhtunud.

Luulekogu algab võimsa avaakordiga «Õrnus». On harv juhus, kui luuletaja juhatab lugeja juba algul kõigi oma varasalvede juurde. Keset suvist rohtu elavad hobused ja vahivad pilve. Kusagilt tuleb õrnus, mida on kaua oodatud. Pöörame lehte. Siin on paar vabu kingi ja maksmata arvete pundar. Sellest õudusest viib aga uks välja suvesse, kus varasuvisel maanteel õitsevad härghein ja naat, on paar heledat pilve, helesinine loksuv vesi. Tekib tunne, et see kõik on juba kusagil olnud ja tõepoolest, pärast mõningat guugeldamist saamegi teada, et «Uks suvve» on Robert Heinleini 1957. aasta ulmeromaan. Võiks arvata, et just nende, teoses mainitud kingadega asub lugeja suviseid metsateid avastama.

27.11.2018 29.11.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto