Sisukord
Arter
Postimees
21.11.2019
Viimased uudised PÖFF: hingeveristajatest seikluse, söögi ja sulinani Õuna kompott kaks tuhat seitseteist (1) Trad.Attack! – ei ühtki pisiasja Trumpi ohtlik ekside armee (2) Andrei Lesment jättis Londoni Michelini-tärni restoranid ning tuli tagasi Eestisse lihtsat, aga perfektset toitu tegema (2) Eesti suurim olümpialootus Epp Mäe: maadluses toimub kahtlaseid asju Tee kindlaks: kas oled tõesti roheline või lihtsalt jutupaunik? (4) Nova Scotia 7 avastust 3D-printer koju. Mis temast kasu on? Sõiduproov: Nissan Juke. Suurem kui eelkäija, aga välimus on sama julge Selle nädala Arteris: miks elab meie olümpialootus Epp Mäe Soomes? Tamrex Kust leida parimad talvesaapad? Parim tehniline pesu trenni või tööle Seda talvejopet lihtsalt pead proovima Külmas kanna meriinovillast: milline ei aja kihelema? Praegu oluline Mart Helme pani ülejäänud riigijuhid enda järelt koristama (12) Netiähvardajad võtavad malli poliitikutelt (1) NATO otsustas tähelepanu taevasse suunata (1) Raadi kolme asfalditehase hais levib kilomeetrite taha Joobes Lauri Saatpalu monotüki külastaja: etenduse algus oli tõesti piinlik Ukraina hakkab Venemaalt kahjutasu nõudma (1) Mihkel Mutt: seitse ja pool meetrit kõigile Ühe lapse poliitika võluv kriitika Foto: osa Annelinnast mattus pimedusse (1) Patarei merekindluse ostab Urmas Sõõrumaa (11) Rotid närisid riigivõrgu kaabli läbi, rivist väljas olid Eesti.ee portaal ja mitmed muud olulised digiteenused (10) Amnesty: Facebooki ja Google'i ärimudel ohustab inimõigusi Mänguminutid: Kes on League of Legendsi maailmameister? Mänguminutid: Kas Eesti mees on Just Dance'i lõvi? Video: Kas tehisintellekt võib saada maailma parimaks e-sportlaseks? Viimased uudised Video: sõidu ajal üles tõstetud visiir ehmatas parvlaeva reisijat (4) Ratas lajatas Helmele vastu: NATO toimib hästi ning allianssi kuulumine on Eesti plaan A,B ja C (118) Bussijuht pahandab: kui tulla Poolast Eestisse, tuleb masendus peale (13) Haabneeme kooli õpetajad toetavad direktori jätkamist ja ei välista streiki (20) Pildid ja video. Skandaal paisub: 15-aastane tüdruk meelitati kooliekskursioonilt Epsteini villasse, kus ta vägistati (2)
Üks oligarh, 70 kontot, 860 miljonit dollarit – Swedbanki suure riskiga saladused (14)
Teismelised sahistavad: «Rannamaja» patuse minevikuga äparduja oli voodis verinoore tüdrukuga Tänak teenis Toyotalt vägeva meene Kaup koos: Eestit ootab suurim alampalga tõus (13) Blogi: peaministri ülesannetes Mart Helme vastab parlamendisaadikute küsimustele (21) Eesti suurettevõtja: me pole nagu Bill Gates, kes saab pool varandusest laiali jagada (1) Mahajäetud Patarei merekindlusel on vaid üks himustaja (1) Soome kaitseministeeriumile tuli Helme B-plaan üllatusena (31) Internetis levib vandenõuteooria, et Greta Thunberg on ajarändur (5) Mart Helme: Iltalehti ajakirjanik mõistis mind valesti (47) Need pildid pole ema silmadele mõeldud: noore laulja õhtukleit oli jõhkralt paljastav! Video: Kas tunned ära maskis mehe, kes viis Anna kauplusest ära suure summa raha Sagimine autoäris jätkub: Veho Eesti müüakse maha (1) Haruldane sümptom peopesadel, mis viitab peaaegu alati vähile Jürgen Ligi: kõikelubatavus Eesti valitsemisel (32) Sotsiaaldemokraadid: Ratas peab NATO-t kritiseerinud Helme ametist vabastama (23) Koalitsioon haaras Helme liistule võtmisel ohjad (20) Jüri Luik: jutud plaanist B on absurdsed (36) Puust ja punaseks: mis saab, kui kõht on tühi, ent pangakaart jäi koju (7) Piinlik lugu: muusik Lauri Saatpalu ilmus purjuspäi teatrilavale ja etendus katkestati (2) Henn Põlluaas Helme solvangust riigikogule: opositsioon on meile öelnud hullemini (3) Valgevene vildakad valimised aitasid parlamenti Lukašenka missist kallima (7) Pildid ja video: kes on Valgevene riigipea noor kallim, kes pettuse abil parlamenti pääses? Kaire Kaljuste: enam ei saa töötajate nöökimist lubada (1) Paet Helme öeldust: Eesti valitsuse liikmete sõnadel pole enam kaalu (13) Kaja Kallase ähvardajad viibivad Rootsis (11) SEB kergitas kahtluste katet Kas teadsid, et Netflixi hittsarja naispeaosas mängib Eesti päritolu näitleja? Ametlik: Ogier lahkub Citroënist ning rallimeeskond lahkub MM-sarjast Blogi ja galerii: julgelt mänginud Eesti sai Hollandis koslepi (3) Postimehe aruanne Hollandist: kui ühed ei suuda ja teised ei viitsi, aga ikka skoorivad Reitingud: Reformierakonna mäekõrgune edu püsib, sotside toetus pöördus tõusule (15) Video ja galerii: Häädemeeste neiu võitis rahvusvahelisel iludusvõistlusel kõrge koha Reps vihjas nii Järviku kui ka Lemetti ametist lahkumisele (6) Faktikontroll: kas Helme õiendus NATO kohta peab paika? (26) Uuring: Eesti rikastel suured võlad Pildid ja video: autoga auku kukkunud mehed keesid kuumas vees elusalt ära Vana foto räägib: kas tunned ära lauljatari, kes sel pildil oma kuldse mobla üle nii õnnelik on? Jaapanis saab ühe euro eest hotellitoa, aga asjal on üks kummaline konks Kemerovo grupeeringust välja visatud riiukukk saadeti kaheksaks aastaks vangi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Filmiarvustus: «Tuhk lumel». Küüditamise traagika kõige hingekriipivamal viisil

2 min lugemist
«Tuhk lumel». Võimureid on kahte liiki: osa naudib kannatuste valmistamist, osa kannatab nende pärast ise. Julma NKVD komandöri rollis Peter Franzén, empaatilist alluvat Kretskit kehastab Martin Wallström. FOTO: Acme Film

Selle filmi sündmused hargnevad Leedus Kaunases aastal 1941. Kuid pole mingit vahet! See on täpselt sama teravalt Eesti lugu. Küüditamisest, reetmisest, purustatud eludest, purustatud perekondadest ning erakordsest julmusest. Kannatustest, mida on raske uskuda isegi filmis.

Ometi on see reaalsus, mis tugineb Ruta Sepetyse tõsielulisele menuromaanile «Hallaegade algus» («​Between shades of gray»​). Küüditamise koledusi annab see lugu edasi teismelise tüdruku silmade läbi, aidates tänapäeva noortel ajalugu mõista. Sa saad aru, et see võib olla sinu enda isa, kes maha lastakse, su oma ema, kes vangilaagris sureb, sinust lahti kistud kallim, keda sa ei pruugi enam iial näha, su oma väike vend, kellele sa pead kehastuma kogu maailma tugisambaks. Tõsi, iga järgmise põlvkonna vahele jääb ajafilter ning tragöödia muutub kaugemaks ja umbisikulisemaks. Kuid neid lugusid ei saa eitada ega unustada! Kõigist teemaga puutuvatest linateostest poeb just see film enim naha vahele. Võtab vaataja kaasa, asetab ta sündmuste keerisesse ning läheb hinge kogu selles võikuses ja traagikas, mis on ajaloo suhtes õiglane.

«Tuhk lumel». Teismeline kuntsnikuhingega tüdruk halastamatul külmal maal. FOTO: Acme Film

Positiivse peategelasena teeb Bel Powley suurepärase rolli: suudab pilgus edasi anda kogu valu ja hirmu, aga samas ka kangekaelse lootuse ja vapruse. Šarmantse NKVD komandöri rollis näeme ka Eesti publikule hästi tuntud Soome filmitähte Peter Franzénit. Rollis annab ta veenvalt edasi kohutava tõe: toonased koledused tegi võimalikuks fakt, et leidus julmureid, kellele võimutunne, teiste kannatused ja karistamatus naudingut valmistasid.

«Tuhk lumel». Liigutav armulugu vangilaagris Lina ja Andriuse vahel. FOTO: Acme Film

Filmi emotsionaalne laeng on tohutu ning sellele keerab värvi peale teostuse kõrge kunstiline tase. Leidlik kaameratöö, filigraanselt märgatud ja talletatud detailid, veenvad karakterid, väga hästi tunnetatud rütm. Film voolab nagu elu, sündmused ja tegelased avanevad kiht-kihilt. Pole action'ile omast pinnapealset kihutamist ega nii mõndagi Eesti filmi paraku iseloomustavat venimist. Loo ellu äratamise ja vaatajani toomise võimelt on film suurejooneline õnnestumine! Kuid ma ei saa siiski emotsionaalselt erksamat vaatajat jätta hoiatamata stseenide eest, mida neid kord näinu ilmselt iial oma mälust pühkida ei suuda. Rahvavaenlastena aeti vagunitesse peamiselt naised-lapsed, täiesti süütud inimesed. Selge see, et rinnalapsed ei elanud kuut nädalat ebainimlikes tingimustes üle. Ajaloolised tõendid kinnitavad, et peaaegu kõik nad surid. Üks asi on teada seda kui kiretut fakti. Hoopis teine asi on näha noore ema ennastsalgavaid pingutusi, et oma lapsukest säästa, ning näha teda hullununa kramplikult kallistamas tillukeste siniste jalgadega surnud beebit, sisendades endale, et ta magab.

Jõhker tegelikkus - näljas ja muserdatud küüditatud võitlemas ellujäämise nimel. Paraku õnnestus see vähestel... FOTO: Acme Film

Kohutavad kaadrid, edasi antuna erakordses elulises veenvuses – neist sa filmi «Tuhk lumel» vaatajana paraku ei pääse! Ometi oled südamepõhjani tänulik, et keegi suutis ajaloo hõlma vajuvale tegelikkusele anda surematu reaalsuse filmi kujul. Tänapäeva rahutus maailmas on õige ja möödapääsmatu neid lugusid mäletada. Võimas film, mis on kindlasti väärt kõiki neid kibedates pisarates 98 minutit, mis ekraani ees tuleb üle elada.

«Tuhk lumel» (Leedu/USA 2018)

Ajalooline draama
Režissöör Marius Markevičius
Produtsendid Žilvinas Naujokas, Marius Markevičius, Chris Coen, Jonathan Schwartz
Stsenarist Ben York Jones (Ruta Sepetyse raamatu «Hallaegade algus» põhjal)
Näitlejad Bel Powley, Jonah Hauer-King, Peter Franzén, Lisa Loven Kongsli, Martin Wallström, Darius Meškauskas
Kestab 1 t 38 min

Film «Tuhk lumel» osales sel aastal Pimedate Ööde filmifestivalil Balti filmi võistlusprogrammis ning festivali raames toimus ka filmi rahvusvaheline esilinastus.
Eesti kinodes alates 14. detsembrist
5 tärni

Seotud lood
20.11.2019 21.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto