Sisukord
Välismaa
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ungari valitsus tõukas ülikooli üle piiri

3 min lugemist
  • Täna kukub Kesk-Euroopa ülikooli seatud tähtaeg Ungariga üksmeele leidmiseks.
  • Seni pole Viktor Orbáni valitsuse väitel ülikool tegutsemisnõudeid täitnud.
  • George Sorosi asutatud kõrgkool kavatseb viia suurema osa tegevusest Viini.
Läinud laupäeval marssisid tuhanded inimesed Budapestis Kesk-Euroopa ülikooli kaitseks, kandes plakateid kirjaga «Miks te kardate haridust?» ja skandeerides «Vaba riik, vaba ülikool!». FOTO: ATTILA KISBENEDEK/AFP/Scanpix

Täna kukub tähtaeg, mille Kesk-Euroopa Ülikool (CEU) seadis läbirääkimistele Ungari võimudega, ning kuna valitsus väidab jätkuvalt, et miljardär George Sorosi asutatud õppeasutus ei täida riigi seadusi, alustab kõrgkool ettevalmistusi Budapestist Viini kolimiseks.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Tähtaja valitsusega kokkulepe saavutamiseks seadis Kesk-Euroopa ülikool oktoobris ise, sest leidis, et ei saa kauem teadmatuses tegutseda.

«Oleme korduvalt näidanud valmidust leida lahendus, mis tagab meie institutsionaalse terviklikkuse ja akadeemilise vabaduse. Oleme oodanud nii kaua kui võimalik,» rõhutas kanadalsest rektor Michael Ignatieff oktoobris, kui teatas ülikooli Viini kolimisest, juhul kui 1. detsembriks riigiga kokkuleppele ei jõuta. «Aga oleks vastutustundetu mitte teha ettevalmistusi CEU tulevikuks. Kahjuks on Ungari valitsuse soovimatus pakkuda vastuvõetavat lahendust sundinud meid seda otsust langetama.»

CEU peahoone jääb ka edaspidi Budapesti, kuid suurem osa ülikooli tegevusest kolib Austriasse. Kõik uued tudengid alustavad õppimist juba Viinis.

30.11.2018 03.12.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto