N, 8.12.2022

Forseliuse kooli õpilased pääsevad peagi kiviajast tänapäeva

Vilja Kohler
, reporter
Forseliuse kooli õpilased pääsevad peagi kiviajast tänapäeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Forseliuse koolil valmisid Tähe 101 kőrvalmajas tööõpetusklassid. Käsitööklassis on aknaseinas lauad, mille all kapis on ootel uhiuued Husqvarna õmblusmasinad.
Forseliuse koolil valmisid Tähe 101 kőrvalmajas tööõpetusklassid. Käsitööklassis on aknaseinas lauad, mille all kapis on ootel uhiuued Husqvarna õmblusmasinad. Foto: Sille Annuk

Forseliuse kooli ruumipuudus on tublisti leevenenud: koolimaja kõrval üle Tehase tänava Tähe 101 maja paremas tiivas on tööd lõpusirgel. Paari aasta pärast peaks kool kätte saama ka maja teise poole.

«Oleme kiviajast tänapäeva jõudnud,» ütles eile pärastlõunal Tähe 101 maja uues tehnoloogiaklassis asju oma kohale seadnud Forseliuse kooli tehnoloogiaõpetaja Hannes Lõhmus. «Poisid on siin juba pisut kätt proovinud, kõik on rahul.»

Rahul on ka Forseliuse kooli direktor Jüri Sasi. «Kui siin ei saa munakeetmist selgeks, siis ei saa seda kusagil,» muheles ta teisel korrusel õppeköögis. Peale pliitide-ahjude on seal pesu- ja nõudepesumasin ning külmik, rääkimata kiiskavatest pottidest-pannidest.

Köögi kõrval on avar söögituba, kus saavad selgeks lauakatmistõed ja -nipid ning kus tunnis tehtud toit ühiselt ära süüakse. «See klass tõmbab väga ligi ka noormehi,» märkis direktor.

Naabruses käsitööklassis on ootel uued mannekeenid, triikimislauad ja õmbluslauad masinatega. Teist seina täidavad kapid tööriistade ja materjalidega. Nii seadmed kui ka mööbel on uued.

1961. aastal kammivabriku lasteaiana kasutusele võetud Tähe 101 majja klasside rajamine algas suvel, töödele kulus ligi 480 000 eurot. Kasutusluba pole linnavalitsus klassidele veel andnud. «Suures plaanis on kõik valmis, lapsed saavad seal juba hakata sisse elama,» ütles Tartu linnavalitsuse ehitusteenistuse peaspetsialist Tiit Paenurk. «Jäänud on veel mõni saba ja paberimajandus.»

Järgmisel aastal saab Tähe 101 maja uue katuse ja korda tehakse ka õu. Praegu tegutsevad hoone vasakus tiivas rentnikena Arsise kelladekool ja eramuusikakool. «Kahe aasta pärast on kogu maja meie käes,» ütles Jüri Sasi. Siis ehitatakse sinna ka metallitöö- ja värvimisklass ning kunstiklass.

Koolimaja endistes tööõpetusklassides tehti suvel remont, soetati uus sisustus ning sügisest õpivad tüdrukud ja poisid seal uusi aineid. «Saime tänu ümberkorraldusele ruumi juurde, teist vahetust me avama ei pea,» märkis direktor.

Forseliuse kooli tehnoloogiaõpetaja Hannes Lõhmus on Tähe 101 majja ehitatud uue seadmete ja mööbliga tehnoloogiaklassiga väga rahul.
Forseliuse kooli tehnoloogiaõpetaja Hannes Lõhmus on Tähe 101 majja ehitatud uue seadmete ja mööbliga tehnoloogiaklassiga väga rahul. Foto: Sille Annuk
Märksõnad
Tagasi üles