Sisukord
Päevakomm
Postimees
27.05.2020
Video ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» 38-aastane Aafrika Põhja-Koreast pagenud mees räägib oma põgenemisloo Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud Eesti lühiuudised Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks Kosmoselendudele koidab uus ajastu Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses Maarja Vaino: hea hautise retsept Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Juhtkiri: kosmos on lähemal kui Paide Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Doktor Väino Sinisalu elutöö ei ole tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: kommunismi matuseagendi surm

2 min lugemist
George Bush vanem. FOTO: Getty Images / AFP / Scanpix

Kui 1982. aastal suri Leonid Brežnev, siis juhtis ameeriklaste delegatsiooni George Bush vanem, toonane asepresident ja Ronald Reagani parem käsi. Kõrged ookeanitagused härrad sätiti Leonid Iljitši matustel silma alt ära, kuhugi tagaritta. Pärast tuli Bushil väikeste vahedega Moskvas matmas käia ka järgmisi peasekretäre, Juri Andropovit ja Konstantin Tšernenkot. Seepärast sai ta juba tükk aega enne Berliini müüri langemist ning Nõukogude Liidu lagunemist naljatleva hüüdnime «kommunismi matuseagent».

Meie ajalukku läheb Bush eeskätt sellega, et 1991. aasta suvel käis ta siis juba Ameerika Ühendriikide 41. presidendina Kiievis ning kutsus üles Nõukogude Liidu rahvaid impeeriumi jääma ja uut liidulepet alla kirjutama. Ameeriklased pelgasid ennekõike teadmatust, sest oli raske ennustada, mis saab pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Olid ju Venemaal, Ukrainas ja Kasahstanis tuumarelvad ning ka teiste liiduvabariikide territooriumitel rasket relvastust lademetes. Nii et iseenesest võib Bushi ja ameeriklaste käitumist mõista. Bushi poliitika Nõukogude Liidu suhtes jäi ettevaatlikuks kuni lõpuni. Ta üritas sõbrustada korraga nii Venemaa presidendi Boriss Jeltsiniga kui ka Nõukogude Liidu esimese ja viimase presidendi Mihhail Gorbatšoviga, kes 1991. aastal võimu pärast võitlesid.

Oma elu jooksul tegutses Bush väga erinevatel aladel ning pidas mitmesuguseid ameteid. Tema karjääri tipp oli mõistagi aeg presidendina 1989–1993. Bushi sisepoliitikat presidendina loetakse läbikukkunuks. Tema ajal kasvasid eelarvedefitsiit ja tööpuudus, oma valimiseelsetest lubadustest ei täitnud ta sama hästi kui midagi. Näiteks maksude langetamise asemel hoopis tõstis neid.

Bushi välispoliitika seevastu oli edukas, kuna ta tegi selles panuse Ameerika sõjalisele võimsusele. Ja see on ainuõige, sest kõiksugu Putinid, Madurod, Iraanid ja islamiriigid on tänapäeval lääne nõrkuse tagajärg. Lääne tsivilisatsiooni fundamentaalne probleem on loobumine jõukasutusest välispoliitikas ja rahvusvahelistes suhetes. Varem üritasid mahajäänud autoritaarsed režiimid end ikka korrastada lääne eeskujul, sest muidu oleks neid paratamatult tabanud lüüasaamine. Võtke kas või näiteks Atatürk ja Türgi. Kuid jõust loobumine välispoliitikas on teinud läänest ja läänelikust eluviisist Erdoğanide ja Putinite pilkealuse, mida igaüks võib näpuga torkida ja mille üle naerda.

Lääne tsivilisatsiooni fundamentaalne probleem on loobumine jõukasutusest välispoliitikas ja rahvusvahelistes suhetes.

Bush vanem ei teinud seda viga, mida teevad praegused lääne juhid, tema aega jääb Panama diktaatori Noriega kukutamine ning võit Lahesõjas. Ja seepärast läheb ta vaatamata kõigile puudustele Ameerika poliitikas ajalukku pigem eduka presidendina.

Seotud lood
26.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto