Sisukord
Haridus ja teadus
Tänane leht
11.12.2018
Eesti Alli Rutto saab siiski Eesti passi (1) Homme läheb hääletusele 501 rida katuseraha Parteimeedia muutub üha professionaalsemaks (1) Kuressaares tapetu kasutütar: «Sulev oli kõrvalseisja, kes ei sattunud rüselusse, vaid kutsus korrale.» (3) Võidujooks erakonnameedias (6) Majandus Viimsi plaanib koostööd Leedo firmaga (1) Maksuamet pigistab ühemehefirmasid, et nad rohkem palka maksaksid (20) Süüdistused Nissani vastu kuhjuvad Välismaa Peaminister May saatus ei selgunud Vägistatute aitaja kutsus sõtta ükskõiksusega Arvamus Nikolai Põdramägi: probleemidest Eesti meditsiinis ehk Mida teab merisiga merest? (4) Eiki Berg: rahvusülikooli säilimine rahvusvahelistumise kaudu Ahto Lobjakas: Hiina horoskoop Priit Pullerits: lastetute võim (28) Postimees 1930. aastal: aastas 13 kuud Juhtkiri: jätke maha see röövlijõugu tava (16) Meie Eesti Eesti digiõpikute turg vajab korrastamist Karin Täht: ma ei ole kindel, kas digipööre teeb meie õpilased õnnelikumaks (8) Ilja Šmorgun: digiõpiku edu sõltub õpetaja oskusest seda rakendada (1) Erakonnad räägivad raiemahust. Kolmas vestlusring (2) Kultuur Ron Howard lennutab televaataja Marsile Fix on väga heas vormis, aga publik... Sport Depressiooni ja uimastisõltuvusega võidelnud tšempion: ma ei igatsenud snuukrit, aga mul oli veidi raha vaja Hunt ja Colts sekkusid äparduse järel uuesti nelja hobuse võidujooksu Kuidas pruuti kiviga visati ehk Suure finaali kirg jäi ookeani teisele kaldale Tervis Marilyn Jurman: kõrged ootused enda suhtes tõid depressiooni (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti digiõpikute turg vajab korrastamist

5 min lugemist
  • Suur digiõpikute riigihange muutis oluliselt olukorda õpikukirjastamises.
  • Riigihanke võitmise järel on digiõpikute keskkonna Opiq kasutus järsult tõusnud.
  • Opiqu ja Avita seotuse tõttu kardavad teised kirjastused ebaausat konkurentsi.
  • Õpikukirjastajad tegid ministeeriumile pöördumise turu korrastamiseks.
Tund digiõpikutega Vanalinna põhikoolis.  FOTO: Mailiis Ollino

Põhimõtteliselt on digiõpikute turg veidi sarnane elektrituruga: ühelt poolt on taristu, mille vahendusel digiõpikuid õpilastele kättesaadavaks tehakse, ja teiselt poolt õpikud, st autorite loodud tekst, pildid, diagrammid, harjutused jpm. Ideaalis peaks digiõpikute taristu olema erapooletu ja sõltumatu kirjastustest, kes õpikuid koostavad. Eestis see praegu nii ei ole.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sügisel korraldatud riigihankega tagati kõigile õpilastele, õpetajatele ja tugiisikutele õppekavas ettenähtud õppeainete digiõpikutele tasuta ligipääs. Digiõpikute tasuta litsentside riigihanke maht oli kokku üle 1,4 miljoni euro ja see kattis algkooli, põhikooli astme. Riigihanke võitis StarCloud OÜ, mis arendab e-keskkonda Opiq. Sellest peale on Opiqu kasutus läinud jõudsalt ülesmäge ja ulatus eelmises kuus 73 000 kasutajani.

Osa õpikukirjastusi näeb Opiqu esiletõusus mõningaid ohte – Opiq on perekondlike sidemete ja isegi peakontori paiknemise kaudu otseselt seotud Avita kirjastusega, mis on tekitanud hirmu, et StarCloud võib Avitale luua teiste kirjastuste arvel eeliseid.

Taristu peab kohtlema kirjastajaid võrdselt

Opiqut arendava ettevõtte StarCloud OÜ juhi Antti Rammo sõnul see nii ei ole: «Opiq ei eelista ega tõrju ühtegi koostööpartnerit. Vastupidi, oleme ise aktiivselt suhelnud kirjastustega ja pakkunud neile tingimusi, mis võiksid sobida just sellele kirjastusele. Kuna aga üks kirjatuste kõhklusi Opiquga liitumisel on hirm erinevate liitumistingimuste ees, siis kavatseme lähitulevikus välja töötada kõigile võrdsed tüüptingimused.»

10.12.2018 12.12.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto