Sisukord
Arvamus
Tänane leht
11.12.2018
Eesti Alli Rutto saab siiski Eesti passi (1) Homme läheb hääletusele 501 rida katuseraha Parteimeedia muutub üha professionaalsemaks (1) Kuressaares tapetu kasutütar: «Sulev oli kõrvalseisja, kes ei sattunud rüselusse, vaid kutsus korrale.» (3) Võidujooks erakonnameedias (6) Majandus Viimsi plaanib koostööd Leedo firmaga (1) Maksuamet pigistab ühemehefirmasid, et nad rohkem palka maksaksid (20) Süüdistused Nissani vastu kuhjuvad Välismaa Peaminister May saatus ei selgunud Vägistatute aitaja kutsus sõtta ükskõiksusega Arvamus Nikolai Põdramägi: probleemidest Eesti meditsiinis ehk Mida teab merisiga merest? (4) Eiki Berg: rahvusülikooli säilimine rahvusvahelistumise kaudu Ahto Lobjakas: Hiina horoskoop Priit Pullerits: lastetute võim (28) Postimees 1930. aastal: aastas 13 kuud Juhtkiri: jätke maha see röövlijõugu tava (16) Meie Eesti Eesti digiõpikute turg vajab korrastamist Karin Täht: ma ei ole kindel, kas digipööre teeb meie õpilased õnnelikumaks (8) Ilja Šmorgun: digiõpiku edu sõltub õpetaja oskusest seda rakendada (1) Erakonnad räägivad raiemahust. Kolmas vestlusring (2) Kultuur Ron Howard lennutab televaataja Marsile Fix on väga heas vormis, aga publik... Sport Depressiooni ja uimastisõltuvusega võidelnud tšempion: ma ei igatsenud snuukrit, aga mul oli veidi raha vaja Hunt ja Colts sekkusid äparduse järel uuesti nelja hobuse võidujooksu Kuidas pruuti kiviga visati ehk Suure finaali kirg jäi ookeani teisele kaldale Tervis Marilyn Jurman: kõrged ootused enda suhtes tõid depressiooni (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1930. aastal: aastas 13 kuud

1 min lugemist
PM 11.12.1930 FOTO: dea.nlib.ee

Pikemat aega on olnud rahvasteliidus kaalumisel kalendri reform. Kujundatud on rahvuslikud komiteed, kes avaldavad seisukohad 1. märtsiks 1931.a. Reformitud kalendri maksma hakkamine on ette nähtud 1.jaan.1934.a. Rahvasteliit on saatnud Balti ja Skandinaavia riikidesse esindaja Moses B. Cotsworthi, kes tutvustab kalendri kava. Ajakirjanikkudele andis ta seletusi, kõneldes muuhulgas järgmist:

Rahvasteliidu kalendri komitee on leindud, et praegusel kalendril on kolm väga suurt puudust: päevade arv igas kuus ei ole ühtlane, kuupäevad langevad iga kord ise nädalapäevale ja rahvusvahelised usupühad liiguvad.

Meie töötame ja teenime kuudekaupa. Rahvusvaheline kaubavahetus arvestatakse kuude kaupa, kuid kuude pikkus ei ole ühtlane. Minut, tund ja päev on täpsed, kuid kuumõõt ei ole.

Kuna aastas on 52 nädalat, võib seda arvu jagada kas 4 ehk 13. Neljale jagamine pole otstarbekohane, küll aga jagamine 13. Nii tuleks üks kuu juure ja see on reformikavas mõeldud juuni ja juuli vahel ja kannaks nime sol-kuu (päikesekuu). Seega oleksid kõik kuud aastas 28-päevased.

Lõpuks tähendas rahavasteliidu esindaja, et ka eesti vana rahvusline kalender on olnud 13 kuuga, milles igaühes 28 päeva. Kui lehemehed küsisid, kus tema seda kuulnud, võttis ta mapist välja kartongi, millele oli trükitud «Eesti Sirvilauad».

11.12.1930

Seotud lood
10.12.2018 12.12.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto