Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
22.10.2020
Tartu Ülikoolist alguse saanud uurimised lahendasid koroonaviiruse ajukahjustuste müsteeriumi Eesti Eesti server kisti USA valimisvõitlusse Koalitsioon püsib, aga kriis jätkub Eesti lühiuudised Estonia uurimiskomisjoni juht Andi Meister – intervjuu pärast 23 aastat vaikimist Icosagen usub, et neil on maailma parimad molekulid Majandus USA süüdistab Google’it monopoli kuritarvitamises Välismaa Välismaa lühiuudised USA luure kahtlustab Bidengate’is Venemaad Venemaa loobub koostööst lennu MH17 allatulistamise uurimisel Vaidlus uusehitiste stiili üle kisub Rootsis poliitiliseks Arvamus Juhtkiri ⟩ Teadusime sünnib siin Tõnis Oja: Eesti oleks pidanud laenu võtma juba aastaid tagasi Marianne Paimre: kas digirakendused toovad kuldse vanaduse? Aleksander Laane: raske, kuid avameelne jutt eutanaasiast Aadu Must: epideemiad muudavad maailma Meelis Pärtel: kui metsa elurikkus oskaks rääkida Ülle Rajasalu: loogem Tallinna asumifond JULGEOLEK ⟩ Holger Mölder: Hiina muutuvas maailmas – pole tähtis, mis värvi on kass, peaasi, et ta hiiri püüab JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: kui palju olla laua taga ja kui palju menüüs? Roerichi pakt – ideaal reaalsuse kammitsais Kultuur ARVUSTUS ⟩ Film kunstnikust, kes mõjutas kõiki, kellega ta kokku puutus Sport Vormelistaar Bottas andis oma panuse rallimaailma hüvanguks Rallimeedia: väidetav võlg ja turvareeglite rikkumine tekitavad WRC-uustulnuka osas kahtlusi Kontaveit: võtsin kotist vale reketi ega pannud seda isegi tähele. See ütleb juba päris palju Reis Gotland keset aja ärevaid vooge Maa Elu Masinatööstused otsivad kriisis uusi lahendusi Piimatootja: piima ületootmine on parajalt abstraktne mõiste Mis toimub maailma taimekasvatusvaldkonnas? Analüüsiga saab taime sisse vaadata Välimuse järgi head õuna ära ei tunne Pealinnast maale kolinud pere hakkas Kaagjärve mõisa taastama Vana maja tasub talvekorda seada Äike välgutab talvelgi Vitamiin, mille puudus kujuneb aastatega Soovitusi sügisel kasvuhoones toimetamiseks Saaremaal keedetakse õllekateldes kadakasiirupit Tartu Koroona lõi kunstiäri õide Antti Roose: ilmahirmuks pole põhjust, kohanema peab Rahumäe kalmistu kõrval käib vaidlusi tekitanud lasteaia ehitus Politsei tabas võõra kontoga särtsurattaid laenanud noormehe Tartu lühiuudised Tantsijad pääsevad lõpuks lavale Mudilased ja vanad kolivad Annelinnas ühe katuse alla Valimisjaoskondi jääb tuleval sügisel vähemaks Potipõllumeeste read ja valdused kasvavad Tundlik ja siiras kord ja kaos Muusikalis kõlab üle-eelmise põlve tipplaule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ainar Ruussaar: vähem häma!

2 min lugemist
Ainar Ruussaar. FOTO: Tairo Lutter

On palju asju, mida me alanud aastal sooviksime. Rohkem raha ja rohkem vaba aega samal ajal. On asju, mida me uuel aastal kindlasti ei tahaks. Majanduskriisi ja viletsat haridust. Lahendused on lihtsad: rabage rohkem, planeerige aega ja tegutsege nutikalt. Paraku on see demagoogia, millega meid kahtede valimiste aastal korralikult kostitatakse. Mõned näited, mille paljastamisega tuleks eelkõige ajakirjanikel, aga paraku meil igaühel vaeva näha.

Me teame, et nad liiguvad meie suunas juba aastaid. Neid on palju. Nad võtavad meie naised ja meie keele. Selle hävingu ärahoidmiseks tuleb muuta seadusi ja ehitada piirile tara. Veelgi parem oleks, kui Eesti viisa saamine oleks sama keeruline kui Lefortovo vanglast põgenemine. Õige vastus on, et neid ei ole siin. Ja kui keegi võtab kelleltki naise, siis on süü ilmselt kolmepoolne. Emakeele äravõtmisega on veel keerulisem.

Võib-olla me oleme teinud vigu, ütlevad punased. Aga see kõik on tähtsusetu, kui te vaatate, mida on korraldanud roosad, kuidas teid on petnud sinised ja mida on kaasa toonud roheliste poliitika. Mustadest me ei räägigi. See lapsepõlves õpitu «Pets tegi ka, ja veel hullemini» või «vaadake, mida te ise teete» on poliitilises vaidluskultuuris kahjuks kõvasti juuri ajanud.

Meie oleme aastakümneid ajanud õiget asja. Tänu meile on teil talvel tallad all. Meie teame, mida rahvas tegelikult tahab, ja ainult meie saame rahvale seda anda. Meie teame läbi aegade, et meie tee on alati olnud õige tee, ja see valik rajaneb meie rahva tarkusel ja tahtmisel. Meie teame, sest me teame. Niisiis, kui keegi samastab ennast sinuga, kasutades sõna «meie», ole ettevaatlik. Sest sina oled sina, mitte vormitu meie.

Allika hägustamine emotsioonidega on levinud nipp. Lätlased on veendunud, et Ruhnu on nende saar. Saarlased on üksmeelel, et Lätil ei tohiks olla ühtegi saart. Kõik eestlased on valmis oma kodumaad kaitsma. Kõik venelased peavad Eestit pisikeseks kurjaks natsiriigiks. Stopp! Kõik üldistavad väited, mida ei toeta usaldusväärsed uuringud koos arvudega, mitu protsenti venelasi, eestlasi, lätlasi ja saarlasi nii arvas, on jama. Loomulikult peab küsitletute valim olema ka suurem kui reede õhtul Kalamaja kohvikusse kogunenud seltskond.

Ettevaatust emotsioonidega! Näiteks «minu tädi käis hiljuti perearsti juures ja seal ei olnud istekohtagi» või «nägin haiglas sugulast külastades, et söögi seest oli liha ära varastatud» või «nägin ise, et kõik vanainimesed on näljas». Kuhu edasi? Keskkonnaministeerium saadab parlamenti eelnõu suitsupääsukese ja hariliku halltuvi suhte reguleerimiseks?

Uueks aastaks klaari pead ja selgeid mõtteid, usaldusväärseid allikaid, kahtlemist ja kontrolli. Palju peenemaid demagoogiavõtteid pestakse meie ajudest läbi niikuinii.

Seotud lood
21.10.2020 22.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto