R, 9.12.2022

Enneolematus olukorras vollenaised ei rutta sündmustest ette

Silver Tabo
Enneolematus olukorras vollenaised ei rutta sündmustest ette
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Läbi aegade pole ükski Eesti naiste olümpiaalade hulka kuuluv pallimänguvõistkond EMile pääsenud, kuid meie vollenaistel võib see õnnestuda.
Läbi aegade pole ükski Eesti naiste olümpiaalade hulka kuuluv pallimänguvõistkond EMile pääsenud, kuid meie vollenaistel võib see õnnestuda. Foto: Raul Mee

Eesti võrkpalli rahvusnaiskonna mängijad on teel suure unistuse poole – pääseda esimest korda EM-finaalturniirile –, mistõttu on pühapäeval Tartu Ülikooli spordihoones kell 16 algav kohtumine suurema kaaluga kui kolm tundi hiljem algav rahvusmeeskonna vastasseis Avo Keele juhendatava Läti esindusega.

Pealtnäha võib Eesti naiste olukord paista soodne, kuid nagu tõdes võistkonna kapten Julija Mõnnakmäe Postimehele, pole tegelikult veel kuhugi jõutud. Kaks vooru enne alagrupimängude lõppu neljast kohtumisest neli võitu kogunud Soome naiskond on juba kindlustanud pääsu EMile. Kaks võitu saanud Eesti asub teisel kohal ning ühe võiduga Tšehhi ja Rootsi naiskonnad paiknevad vastavalt kolmandal ja neljandal real.

Vene rahvatarkus

Eesti naiskonna peatreener Andrei Ojamets seisab ajaloolisest võimalusest hoolimata kahe jalaga maa peal. «Kindlasti oleme praegu tahtmist täis ja saame kõik aru, mis on mängus, aga selliseid mänge oleme väga vähe mänginud,» rõhutas 55-aastane Ojamets eelseisvate mängude tähtsust. Kogenud treener mõistab, miks ümberringi kirgi kütetakse, kuid eelistab käituda tuntud vene rahvatarkuse järgi: «Ära ütle «hopp» enne, kui sa pole üle hüpanud!»

Siiski usub Ojamets, et kõik on meie endi kätes, kuid selleks tuleb keskenduda oma asjadele ja mitte lasta kõrvalistel teguritel, nagu liiga suur tahtmine või suured ootused, ennast segada. Olgu siinkohal öeldud, et kui Tšehhi jääb laupäeval alla Soomele ja eestlannad mängivad päev hiljem üle Rootsi kolleegid, siis pistaks EM-pääsme E-alagrupi teise koha omanikuna taskusse just Eesti. Vastupidisesse olukorda satuksime aga Rootsile kaotades, kuna siis tuleks kindlasti võita järgmisel kolmapäeval võõrsil Soomet ning lisaks jääda lootma Rootsi-Tšehhi mängu sobivale lõpplahendusele.

«Mina eeldan seda, et me hoiame pea külmana ja südame kuumana,» pani Ojamets naiskonna liikmetele eelkõige südamele, vaadates otsa pühapäevasele vastasele Rootsile. Viimati mindi vastamisi mullu augustis samuti EM-valiksarjas, mil Eestile läks kirja 3:1 võit. Euroopa Hõbeliigas peeti suvel aga kaks viiegeimilist lahingut, kus võidurõõmu said tunda mõlemad tiimid. Kui pöörata taas pilk lähitulevikku, siis pole veel selge, kas Rootsi naiskonna 19-aastane tugitala Isabelle Haak, keda seovad klubikohustused, liitub oluliseks mänguks omadega või mitte.

Elu parim mäng

Ojamets vastasvõistkonna probleemidele ülemäära tähelepanu ei pööra, vaid keskendub omade maksimaalse valmisoleku tagamisele. «Peame ennast vaos hoidma, aga teisest küljest näitama võibolla oma elu parimat mängu. Pole vahet, kas rootslased tulevad oma parima koosseisuga või mitte. Oleme neid võitnud ka siis, kui neil oli staar Isabelle Haak,» sõnas mullu Tartu Ülikool Bigbanki naiskonnaga kõik kolm karikat võitnud Ojamets. «Meil tuleb mängida korrektselt ja ennastsalgavalt ning olla valmis endast andma võibolla rohkem kui mõnes tavalises mängus,» sõnastas ta pealtnäha lihtsa edu valemi. «Võistkonnas on hea õhkkond ning võibolla eelolevateks mängudeks ka suurem motivatsioon,» lisas Mõnnakmäe.

Eestil jääb kindlasti eelolevast mängust eemale temporündaja Eliise Hollas, kuna ta pole Prantsusmaal viimases mängus saadud hüppeliigesetraumast veel taastunud. «Aga tema koha suudab hästi ära täita Kristel Moor ning lisaks on meil olemas Eliisa Peit,» tõdes Ojamets. Lisaks vigastas kolmapäeva õhtul toimunud treeningul jalga üks koondise liidermängijaid, nurgaründaja Anu Ennok, kuid tegu olevat vaid kerge lihaserebestusega. «Hüpata ta vist ei saa, aga võib-olla saab aidata meid tagaliinis servi vastuvõtul. Ülejäänud peaksid terved olema,» sõnas Ojamets naiskonna koosseisu kohta.

Kel pole võimalik 6. jaanuaril Tartu Ülikooli spordihoones kell 16 algavat Eesti naiste võrkpalli rahvuskoondise mängu Rootsiga saali vaatama minna, saab seda jälgida Postimehe veebikeskkonnas. Meeste rahvuskoondise kohtumisele Lätiga on võimalik kaasa elada alates kella 18.50st nii Postimehe kui ka Kanal 12 vahendusel.

Keel: Eesti on kui loodusõnnetus

Et Eesti võrkpallimeeskond on Läti ja Iisraeli (kaks korda) alistamisega juba kindlustanud endale koha järgmise aasta EM-finaalturniiril, on pühapäevases kohtumises Lätiga pinged peal vaid ühel eestlasel, lätlasi juhendaval Avo Keelel.

Lätlased on omadega plindris: Iisraelile kaotati võõrsil 0:3 ja siis kodus Eestile 1:3. Viimasest kahest mängust vajatakse hädasti võite, ent Keel toob esile suure murekoha: «Kaks võitu ja kuus punkti võiks (EM-kohta) tähistada, aga meie alagrupis on Eesti näol üks loodusõnnetus. Aga vaatame – on varemgi nõrgemad tugevamaid võitnud.»

Keelel on mängu eel üks tõsisem probleem: diagonaalründajal Edvarts Buividsil on reie tagalihase rebend ja ta ei saa mängudes Eestiga ega paar päeva hiljem Iisraeliga kaasa lüüa. Treener võtab seda rahulikult, sest ülesanne on nii või teisiti keeruline.

«See on üks harvasid juhtumeid, kus saan öelda sõnad, mille poolt ma ise väga ei ole: läheme platsile ja anname endast kõik. Mina tahaks ikka alati võitma minna, aga Eesti-suguste vastastega peab nii võtma,» rõhutas Keel. «Mängime ära ja vaatame, kas meil on veel mingid šansid või mitte. Aga praegu vähemalt teoreetiliselt on ja neid läheme ka praktiliselt püüdma.» Viljar Voog

Märksõnad
Tagasi üles