Nende arvude komakohtadesse pole mõtet süüvida, aga annab mõtlemapaneva pildi. Sama kehtib ka keskmise pensioni kohta, Soomes on see umbes 1700 eurot kuus, Eestis 300. Miks? Vahe on ligi kuus korda!
Parima tahtmise juures ei saa sellesse ükskõikselt suhtuda. Ja need suhted on veel hirmuäratavamad, kui võrrelda mõne teise riigiga. Loomulikult ei tea ma kõiki nüansse, aga siin pole ju tegu nüanssidega.
Ehk saab selgemaks siis, kui teadvustada endale, et Soome riik võtab laenu, on võlgu rahvusvahelistele finantsorganisatsioonidele kokku 140 miljardit eurot (koos omavalitsustega) ja igal aastal laenab juurde viis miljardit eurot, osa oma tarbeks, osa laenu teenindamiseks.
Nii on see kestnud aastakümneid, teinud õnnelikumaks põlvkondi, suurendanud soomlaste eneseväärikust ja enesehinnangut. Mis oleks, kui Eesti riik käituks samamoodi?
Pensionikulud riigieelarvest on 1,5 miljardit ehk 16 protsenti, pensionäre rahvastikust 32 protsenti (kaasatud on invaliidid). Aastane laenukasv peaks olema miljard eurot, kolm-nelisada miljonit leiaks riik kindlasti sellestki, kui lõpetaks osa korporatiivseid poliitikute mänge, katuserahasid, poliitpistiseid.
Laenu teenindamise raha ongi seal, ja kui veel lõpetada betooniarmastus, jääb raha ülegi.
Endast lugupidav riik peaks süüvima 32 protsendi kodanike probleemi ja tõstma pensionid kahekordseks, ei vähem. Pigem rohkem, et inimene, kodanik, pensionär, vanur, rauk ei tunneks end hüljatuna, alandatuna, unustatuna, nähtamatuna.
Raha, mis ootab pisimatki tootlikkust, on maailmas piisavalt, lausa negatiivse intressiga, ja kui vaadata Kreekat, Itaaliat ja ka Hispaaniat, ma ei hakka kaugemale vaatamagi, siis tundub, et ka aega selle tagasimaksmiseks on lõpmatult.
Hiljuti ütles poliitik Helmen Kütt, et kui praegune pensionisüsteem säilib, hakkavad paljud, kümned tuhanded, elama sotsiaaltoetustest. Probleemid on pensionäride maksustamisega, töötamisega. Mis sellest jutust järeldub? Järeldub, et endast lugupidav riik peaks süüvima 32 protsendi kodanike probleemi ja tõstma kõik pensionid kahekordseks, ei vähem. Pigem rohkem, et inimene, kodanik, pensionär, vanur, rauk ei tunneks end hüljatuna, alandatuna, unustatuna, nähtamatuna.
Ühiskond oleks tervem, riik rohkem kaitstud, õnnelik. Mis siis, kui minu selline jutt kaigub poliitiku kurtides kõrvades, kui midagi ei toimu? Mulle tundub, et siis peab kolmandik meie rahvast ostma omale kollased vestid.