N, 8.12.2022

Hardi Volmer pani «Tujurikkuja» tandemi Pääsukese heaks tööle

Greete Palgi
, reporter
Hardi Volmer pani «Tujurikkuja» tandemi Pääsukese heaks tööle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märt Avandi ja Ott Sepp kehastavad uues mängufilmis Harri Volterit ja Johannes Pääsukest.
Märt Avandi ja Ott Sepp kehastavad uues mängufilmis Harri Volterit ja Johannes Pääsukest. Foto: Heikki Leis

Täna õhtul esilinastub Tartus mängufilm «Johannes Pääsukese tõeline elu» ning juba homme saavad kõik huvilised üle Eesti minna filmi vaatama. Mängufilmi produtsent Anneli Ahven nentis, et filmi ideest selle valmimiseni on palju vett merre voolanud, kuid lõpuks sai tükike Eesti filmiajalugu mängufilmi abil jäädvustatud.

2010. aastal rääkis režissöör Peeter Brambat Ahvenale, et plaanib režissöör Hardi Volmeriga vändata Eesti esimesest filmitegijast Johannes Pääsukesest mängufilmi. «Peeter kutsus mind appi, kuna ta enda arvates ei osanud mängufilme teha,» selgitas Ahven. Brambat suri 2014. aasta augustis, kuid ülejäänud meeskond töötas sellegipoolest edasi, et linateos valmis saada.

Johannes Pääsukese autoportree.
Johannes Pääsukese autoportree. Foto: Ermi Fotokogu.

Selle aluseks on suures osas Pääsukese 1913. aastal valminud film «Retk läbi Setumaa», mille ta jäädvustas aasta varem. «Filmis näeb suures osas selle seitsmeminutilise mängufilmi tegelikult ära,» ütles Ahven. Näiteks tekitas võttemeeskonnas küsimust, miks valmis Pääsukese ülesvõetust vaid seitsmeminutiline film, kui ta ise oli filmifanaatik. «Lisasime vahele seigad, mis võisid juhtuda. Seega on film segu päriselus juhtunust ja fiktsioonist,» lisas ta.

2014. aastal käis võttemeeskond Setumaal, et Pääsukese filmis nähtu üles otsida. «Paljud kohad olid samasugused. See näitab, et mingi kultuuriline järjepidevus on läbi saja aasta eriti Lõuna-Eestis püsima jäänud,» märkis Ahven.

Setu juurtega metseenid leidsid, et film vajab tegemist, ja toetasid meid väga palju, ütles produtsent Anneli Ahven.

Filmi tegemine ei läinud libedalt, palju muret valmistas raha leidmine. «Film tavapärast riiklikku toetust ei saanudki, küll aga toetasid meid kultuurkapital ja Tartu filmifond,» ütles Ahven. Ta märkis, et film on täiesti lõunaeestlaste oma, kuna suur osa raha tuli just neilt. «Setu juurtega metseenid leidsid, et film vajab tegemist, ja toetasid meid väga palju. Pääsukese fenomen oli vaja jäädvustada.»

Filmi režissöör Hardi Volmer tõdes, et filmiga nad vahepeal üldse ei tegelenud. «Seda ei olnud, et me üheksa aastat oleksime aktiivselt filmi kallal töötanud. Paratamatult tuleb filmidega seda ette, et vahepeal tuleb pause teha,» märkis Volmer.

Tuntud tandem

Kui Volmer Brambatiga 2010. aastal filmiideed arutas, lasid nad silme eest läbi kõik Eesti kahekümnendates meesnäitlejad. «Ott Sepp sarnaneb temaga enim ja siis oli loogiline võtta ka Märt Avandi juurde,» ütles Volmer. Ott Sepp ja Märt Avandi on üldsusele tuntud ka kui telesaate «Tujurikkuja» paar.

Volterist palju pilte säilinud pole, seega ei pidanud filmimeeskond eriti muretsema sarnase näitleja otsimise pärast.

Filmi nimiosa kehastav Ott Sepp tõdes, et kahtles mitu korda, kas film ikka valmib. «Me oleme seda tõesti aastaid teinud. Vahepeal oli tunne, et see ei jõuagi vaatajate ette,» rääkis Sepp. Ta lisas, et võtted venisid kaua rahastuse tõttu, kuid just Volmeri entusiasm vedas kõiki edasi. «Tema jõuline tahe see film ära teha kinnitas ka teistele, et tuleb ikka mängufilm valmis saada,» ütles Sepp.

36-aastane Sepp kehastab filmis 21-aastast Pääsukest. «Ma mõtlesin ise ka tihti, et võibolla oleks võinud võtta kellegi noorema näitleja, aga ehk suutsin vaatajad ära petta,» märkis ta.

Stsenaarium infokildudest

Märt Avandi astub filmis üles Pääsukese assistendi Harri Volterina, kelle elusaatusest pole eriti palju teada. «Kuna me ei teadnud, kuidas Pääsuke ja Volter tegelikult läbi said, siis meeskonnana leidsime, et nad pole maailma parimad sõbrad, kuid saavad retke vältel lähedasemaks,» kirjeldas Sepp.

Ahven nentis, et Harri Volteri kohta oli väga vähe infot. «Stsenarist Olavi Ruitlane suutis aga tema kohta üht-teist välja kaevata. Volter oli saksa soost arstitudeng, kes kulges Pääsukese retkel assistendina kaasas,» ütles Ahven. Sepp ja Avandi said kahe mehe omavahelise suhtluse kujutamisel üsna vabad käed.

Filmis kasutati Eesti Rahva Muuseumist leitud Pääsukese fotokogu, mis avas filmitegija krutskeid täis poolt. «Kui arvati, et ta oli pigem tõsine filmitegija, siis fotokogus lavastas ta eri situatsioone ega kartnud ka ise mingis rollis kaamera ees olla,» rääkis Ahven. Johannes Pääsuke sai tema arvates inimestega hästi jutule, ta oli hoogne, vahepeal küll veiderdas ja lollitas, kuid filmitegemises oli ta äärmiselt kirglik. «Ta oli paras trikster,» lisas Ahven.

Anneli Ahven pidas Pääsukese jäädvustamist moraalseks kohustuseks. «Paar põlve edasi ei tule enam kellelgi ilmselt pähe temast film teha,» sõnas ta.

Märksõnad
Tagasi üles