Sisukord
Majandus
Postimees
12.01.2019
Eesti Kremli-hõnguline trollivabrik laieneb, Facebook annab vastulöögi (51) Valimisprogrammid: kõigile, turvaliselt ja kindla peale (19) Tunnelite Tallinn: linn ihkab raudtee alla arvukalt uusi käike (2) Hambaravisoodustus ajendab mõnikord arsti vahetama Majandus Salakaubavedaja pihtimus: Eesti piirivalvuritel pole midagi parata (10) Intressitõus jagab pangad kahte lehte Indrek Neivelt palkas Kristjan Järvani Välismaa Venemaad hoiab eliidi ja rahva konflikti eest Putini isik (17) Venezuela diktaator vihastab naabreid (2) Arvamus Juhtkiri: liba-Markus ja vale-Oksana (4) Ester Põldma: kas raha- või suhtlemiskriis? (1) Südamega Euroopasse Mis oleks, kui... poleks teinud? (25) Sajandi lahutus Summutatud hääl sai võidu Kultuur Operetikuninga nostalgilised sügismanöövrid Sport Soome seljatati, kuid praak vajab väljaravimist Kahekordne olümpiahõbe: Eestisse võiks ju suisa elama tulla! (1) Legend, kelles peitub natuke Alex Fergusoni ja natuke Kimi Räikköneni Andres Vaheri kommentaar: pistaks äkki mõõgad tuppe… (1) Kuhu jäi Kregor Zirgi oodatud arenguhüpe? Eesti parim seliliujuja lõpetas karjääri Tallinn Tunnelite Tallinn: linn ihkab raudtee alla arvukalt uusi käike (2) Kodu Hea sisekujundus hoiab talvemasenduse eemal AK Sel aastal tähistatakse Tallinna 800. aastapäeva. Milline oli meie pealinna varaseim algus? (13) Arter Kogenud diplomaat Tiina Intelmann: diplomaatias on koridorid sageli väga kitsad ja pimedad (1) Arteri suur lugu! Tõnu Aav: Elu ilma armastuseta on igav! (1) Piilume legendaarse MK-etapi telgitagustesse Neeme Raud: lahtiste ajaliigeste lõgina aeg Eesti tõelised hirmuvalitsejad hoiavad end varju Ootamatu elupööre: Eesti endine tippkarateka uuendab Los Angelese prügiäri Titaga ümber maailma? Miks mitte! Prantsuse tippkokk Tallinnas: harjuge vähem liha ja kala sööma Sõiduproov. Ameerika unistus: Volvo S60 tuleb uuelt kodumaalt 9 nippi, et Spotifyst viimast võtta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Salakaubavedaja pihtimus: Eesti piirivalvuritel pole midagi parata

6 min lugemist
  • Eesti toll ei suuda takistada suuremahulist kaubavedu seljakottides.
Nn kandjad Narvas Eesti Vene piiril. FOTO: Nikolai Andrejev

Suurem osa neist, kes veavad Euroopa kaupu üle Narva jalakäijate silla, pole turistid, vaid Narva ja Ivangorodi elanikud. Nad kasutavad võimalust viia üle piiri kaupu enda tarbeks, kuid tegelikult on nn kandjad või kaubamuulad – osa suurest salakauba masinavärgist Euroopa Liidu ja Venemaa vahel, kes on üksteise suhtes kehtestanud sanktsioonid. Ivan (nimi muudetud – toim) tegeleb kaupade üleveoga Venemaa ja Eesti piiril juba palju aastaid. Ta nõustus selgitama, kuidas on korraldatud ebaseaduslik äri piiril, tingimusel, et jääb anonüümseks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas te elate Narvas või Ivangorodis?

Sellest on parem vaikida.

Kas te toimetate kaupu ainult Venemaale või ka vastupidises suunas?

Ei, ainult Euroopast Venemaale.

Mida täpsemalt üle piiri veetakse?

Üle piiri läheb kõik, alates juustust, vorstist ja lihast kuni elektroonika ja autode varuosadeni. Sisuliselt ükskõik mis kaup. Aga eriti palju riideid – Itaalia, Hispaania, Ameerika. Eestisse veetakse vaid sigarette. Kuid praegu on niivõrd kõrged trahvid, et see pole enam tulus.

Ja kuidas see töö käib? Te ostate kauba Eestist, et viia see Venemaale?

Ei. Eesti kaupa ei liigu üldse palju, peamiselt Lääne-Euroopast. Süsteem on järgmine: näiteks klient Venemaalt tellib Itaaliast, Hispaaniast või Poolast riideid – mitte kilogrammides, mitte ühe või kaks, aga võib olla kolm tonni. See kõik tuleb Leetu või Eestisse. Siin on hästi palju inimesi, kes organiseerivad kauba ülevedu. Iga grupp spetsialiseerub mingile ühele kaubale.

11.01.2019 14.01.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto