Sisukord
Arvamus
Postimees

Peeter Võrk: aktsiisipoliitikas on aeg tunnistada vigu

3 min lugemist
Peeter Võrk FOTO: Peeter Võrk

Lõppenud aasta räägitumaid teemad nii seltskondades, meedias kui ks sotsiaalmeedias olid piirikaubandus ja alkoholiaktsiis. Need said nii palju tähelepanu mitte seetõttu, et enamik eestlasi mõtleks vaid odavale alkoholile, vaid sellepärast, et probleem puudutab pea kõiki Eesti kodanikke ja maksumaksjaid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tekkinud piirikaubanduse tõttu riigieelarvesse laekumata jääv tulu mõjutab ka neid, kes ei osta alkoholi ei Eestist ega Lätist. Äsja selgus, et eestlaste alkoholikulutuste osakaal kogukuludest on suurim Euroopas. Selle põhjus pole mitte teistest suurem alkoholilembus, vaid liiga kõrgelt maksustatud tooted. Meie riigi praegune aktsiisipoliitika mõjutab tugevalt meie rahakotti, aga ei paranda meie tervist.

Arvamusliidrid, päevalehtede juhtkirjad, analüütikud ja majandusinimesed on ammu aru saanud liiga jõuliste aktsiisitõusudega tehtud vigadest ning juhtinud tähelepanu sellele, et need vead tuleks parandada. Nii Soome ostuturistide märkimisväärne vähenemine kui ka eestlastest alkoholiostjate plahvatuslik suundumine Läti piirile on tekkinud ainult meie aktsiisimäärade konkurentsivõimetuse tõttu. Selle vea tõttu kaotab Eesti iga aasta üle 100 miljoni euro. Seejuures tulevad tervisekahjud kõik Eestisse tagasi ning alkoholi tarbimine pole vähenenud.

14.01.2019 16.01.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto