Sisukord
Arvamus
Postimees
13.07.2020
FOTOD JA VIDEO ⟩ Riskiallikas ei ole elektritõukeratas, vaid inimene (13) Eesti ERMil miljon eurot puudu Eesti lühiuudised Maanteeamet sõdib sõidueksamiaja müüjatega Paadunud kelm tegutseb jälle Aiarebaste nunnutamine võib lõppeda raske haigusega Majandus Renditööandjad nõuavad riigilt seadusemuudatusi Majanduse lühiuudised Kaubavahetus vähenes järsult ka maikuus Välismaa Naabreid hirmutab lätlaste kummaline sõidukultuur Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale Trump päästis vana sõbra vanglast PILTUUDIS ⟩ Poola valis presidenti Kuberneri vahistamisele vastati meeleavaldustega Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: tööjõurent kontrolli alla Henri Zeigo: hiinameelne ülikool VÄITLUS ⟩ Kas lobistidele peaks tegema kohustusliku registri? Indrek Koppel: valmistudes teiseks laineks – Iisraeli õppetunnid (1) Sergei Metlev: Facebooki surm Heinrich Suik: energeetika varustatuse vähikäik Kultuur Pärast kriisi tagasi piraadilaeval Eluvett ja surmarüübet Elevandi kõrtsist Sport Spordi lühiuudised Rallitest vajab planeerimist ja koostööd, kuid on sõitja arenguks ülioluline Eesti vormelitalent teeb karjääri tiimijuhina Tartu Lastel tuli koroonaproovide pärast loobuda kingitud kõnnirobotist Liiga suureks peetav kool läheb ikka remonti Oma Manhattan jääb tartlastele vaid unistuseks Raadil kostis jälle vikati luiskamist ERM koondab sügisel töötajaid ja vähendab lahtiolekuaega Emajõgi tõi kokku palju rahvast Tartu lühiuudised Raju lõhkus tuuliku ja autoklaasi Vorbusest saab Tartu uus linnajagu Kirjandusmuuseumi direktori kohusetäitja: ma ei ole tulnud siia asutust kinni panema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis Sandarmohis tegelikult toimus?

2 min lugemist
Tšekist. Foto on illustratiivne. FOTO: Wikipedia

Viimastel aastatel on Sandarmohi massimõrva üritatud veeretada soomlaste kaela. Samas on NKVD materjalide põhjal võimalik rekonstrueerida ohvrite viimased hetked.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Belbaltlagi konvoi isolaatoris oli kohti umbes 300 hukatavale. Kogu hukkamisprotseduur oli peensusteni läbi mõeldud. Isolaatori korrapidaja ruumist kutsuti kinnipeetav koos isiklike asjadega välja ja teatati talle, et ta viiakse läbivaatusele arstlikku komisjoni. Nii oli hukatavaid lihtsam rahustada ning lahti riietuma sundida.

Järgmises ruumis, kuhu hukatav viidi, istusid mahalaskmisoperatsiooni juhid ja esitasid saabujale tavapärased küsimused, justkui isiku tuvastamiseks. Pärast andmete kontrollimist teatasid NKVD-mehed: «Etapiks sobiv!» Seejärel haarasid kaks NKVD-last hukataval kätest ja väänasid need selja taha ning kolmas sidus käed kiiresti kinni. Kuna arstliku kontrolli ega etapeerimise jaoks polnud tarvis käsi kinni siduda, küsisid inimesed sageli imestunult, miks seda tehakse. Laua taga istunud NKVD-mehed käskisid seepeale hukatava enda juurde tuua ning virutasid talle täiest jõust raudkangiga vastu pead. Kui hukatav häält tegi, siis kägistati teda nii kaua, kuni ta vait jäi.

11.07.2020 13.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto