Sisukord
Sport
Postimees
12.01.2019
Eesti Kremli-hõnguline trollivabrik laieneb, Facebook annab vastulöögi (51) Valimisprogrammid: kõigile, turvaliselt ja kindla peale (19) Tunnelite Tallinn: linn ihkab raudtee alla arvukalt uusi käike (2) Hambaravisoodustus ajendab mõnikord arsti vahetama Majandus Salakaubavedaja pihtimus: Eesti piirivalvuritel pole midagi parata (10) Intressitõus jagab pangad kahte lehte Indrek Neivelt palkas Kristjan Järvani Välismaa Venemaad hoiab eliidi ja rahva konflikti eest Putini isik (17) Venezuela diktaator vihastab naabreid (2) Arvamus Juhtkiri: liba-Markus ja vale-Oksana (4) Ester Põldma: kas raha- või suhtlemiskriis? (1) Südamega Euroopasse Mis oleks, kui... poleks teinud? (25) Sajandi lahutus Summutatud hääl sai võidu Kultuur Operetikuninga nostalgilised sügismanöövrid Sport Soome seljatati, kuid praak vajab väljaravimist Kahekordne olümpiahõbe: Eestisse võiks ju suisa elama tulla! (1) Legend, kelles peitub natuke Alex Fergusoni ja natuke Kimi Räikköneni Andres Vaheri kommentaar: pistaks äkki mõõgad tuppe… (1) Kuhu jäi Kregor Zirgi oodatud arenguhüpe? Eesti parim seliliujuja lõpetas karjääri Tallinn Tunnelite Tallinn: linn ihkab raudtee alla arvukalt uusi käike (2) Kodu Hea sisekujundus hoiab talvemasenduse eemal AK Sel aastal tähistatakse Tallinna 800. aastapäeva. Milline oli meie pealinna varaseim algus? (13) Arter Kogenud diplomaat Tiina Intelmann: diplomaatias on koridorid sageli väga kitsad ja pimedad (1) Arteri suur lugu! Tõnu Aav: Elu ilma armastuseta on igav! (1) Piilume legendaarse MK-etapi telgitagustesse Neeme Raud: lahtiste ajaliigeste lõgina aeg Eesti tõelised hirmuvalitsejad hoiavad end varju Ootamatu elupööre: Eesti endine tippkarateka uuendab Los Angelese prügiäri Titaga ümber maailma? Miks mitte! Prantsuse tippkokk Tallinnas: harjuge vähem liha ja kala sööma Sõiduproov. Ameerika unistus: Volvo S60 tuleb uuelt kodumaalt 9 nippi, et Spotifyst viimast võtta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ootamatu elupööre: Eesti endine tippkarateka uuendab Los Angelese prügiäri

6 min lugemist
Ave Karp oma kauase kodulinna San Francisco taustal 282 meetri kõrguse Twin Peaksi otsas. Tema nüüdses kodulinnas Los Angeleses asuv maailma suurim prügimägi on Twin Peaksist ainult vähem kui poole madalam. FOTO: Sander Ilvest

Kolmekordne Euroopa meistrivõistluste hõbemedalinaine karates Ave Karp sai teisel pool maakera kuulsas Räniorus valmis oma ettevõtte, aga pani selle siis ühtäkki kinni – et alustada kõigi võimaluste maal Ameerikas neljandat korda nullist. Ta teeb seal nüüd seda, millest paljud suuresõnaliselt räägivad: muudab maailma.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuigi Ave Karbile Los Angelese getod meeldivad – seal on ehe elu, väidab ta, nii mõnestki majast jõllitavad vastu kuuliaugud –, ei vii töised kohustused teda sinna just tihti. Nagu viivad mitmeid tema kolleege. «Nad kuulevad iga natukese aja tagant tulistamist,» lausub Karp.

Tema isiklik vastutuspiirkond Los Angeleses on palju rahulikum. See jääb rikaste ja ilusate Beverly Hillsi kõrvale.

«Seal elavad inimesed, kes on haritumad, palju on advokaate,» räägib Karp (36). «Nad vähemalt maksavad arved ära, aga nendega on raske asju ajada – nende ego pärast. Getos egoprobleemi ei ole, aga seal ei maksta arveid.»

Karp, eelmise kümnendi mitmekordne Eesti meister karates, on viimased poolteist aastat aidanud Los Angeleses läbi suruda muutusi, mis globaalses plaanis on küll hädavajalikud, kuid igal üksikul juhul paljudele vastukarva. Ta näeb vaeva selle kallal, et Ameerika suuruselt teine linn nüüdisajastaks viimaks ometi oma prügimajanduse.

«Võiks arvata, et see on suur linn ja paljudes asjades teistest ees, aga ei ole nii,» sedastab Karp. «Mingid asjad on siin ajast ja arust, sest suures linnas on raske uusi asju läbi suruda. Kõik võtab kaua aega.»

Lühidalt on lugu järgmine: Los Angelese linnaisad otsustasid alles üle-eelmisel suvel, et

11.01.2019 14.01.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto