P, 2.04.2023

Pulleritsu kolumn: millal hukkub Eesti sport?

Priit Pullerits
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti tippsport toetub täna pere- ja eratiimidele. Kelly Sildaru on aidanud tippu tema isast treener Tõnis Sildaru.

 
Eesti tippsport toetub täna pere- ja eratiimidele. Kelly Sildaru on aidanud tippu tema isast treener Tõnis Sildaru.  Foto: Tairo Lutter

Eesti spordi edu, kui mäletate, pidi pessimistlike prognooside järgi otsa saama siis, kui karjääri lõpetavad nõukogude süsteemis tuule tiibadesse saanud sportlased. Tagantjärele tarkuse ehk täppisteaduse abil teame, et nii see siiski ei läinud. Ei Andrus Veerpalu ega Kristina Šmigun-Vähi, ei Erki Nool ega Gerd Kanter, kui nimetada olümpiavõitjaid, polnud mingid vene aja põlvkonna kasvandikud.

Aga kõigi nende hiilgetulemused jäävad möödunud kümnendisse. Viimaselt viielt olümpialt ei ole mitte ükski Eesti sportlane naasnud kuldmedaliga. Viimati suutis seda Kanter 2008. aastal Pekingis. Kaks hõbedat ja kaks pronksi on tollest ajast saadik kogu Eesti spordi olümpiasaak. Võrdluseks samal ajal: Läti 2-1-5 ja Leedu 2-2-6.

Millest tuleneb Eesti faktiline taandumine tipptasemel, olgugi et lõppenud aastast kokkuvõtteid tehes kõlas retoorika, et Eesti spordi tervis on hea?

Vastus on lihtne. Igaüks teab vana kuldset tõde, et võidab sportlane, kaotab treener. Kui Eesti sportlased ei võida, tuleb järelikult otsida viga treeneritest.

Ja sinna, nagu öeldakse, ongi koer maetud. Täpsemalt: Eesti spordi niigi vähene edulugu on hakanud kokku kuivama sedamööda, kuidas oma aktiivse tegevuse lõpetavad nõukogude süsteemis karastuse ja tuule tiibadesse saanud treenerid.

Kui te ei usu, siis vaadake, kui vanad on Eesti viimaste aegade edukamad ja kogenumad treenerid. Palun väga, alustades vanimast: Rein Kirsipuu (rattasport) 85, Toomas Merila (odavise) 79, Matti Killing (sõudmine) 70, Tõnu Pääsuke (laskesuusatamine) 69, Anatoli Šmigun (suusatamine) 66, Henn Põlluste (maadlus) 66, Rein Ottoson (purjetamine) 65, Mati Alaver (suusatamine) 64, Aavo Põhjala (judo) 61, Harry Lemberg (pikamaajooks) 59, Riho Aljand (ujumine) 58, Helen Nelis-Naukas (vehklemine) 57.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles