Sisukord
Julgeolek
Tänane leht

Soome hoiab silma peal 370 radikaliseerunul

5 min lugemist
  • Soome kaitsepolitsei andmetel tuleb jälgida 370 radikaliseerunut.
  • Välispoliitikas saadud tulu võib tähendada siseturvalisuse kulu.
  • Oht ei pruugi sõltuda meist, kuid nende maandamine küll.
  • Turu saarestikus toimunut uuritakse endiselt.
Soome siseministeeriumi kantsleri Ilka Salmi sõnul on oluline teadvustada, et isegi kui probleemi olemasolu ei pruugi meist sõltuda, oleneb meist selle maandamine. FOTO: Sander Ilvest

Soome viib praegu läbi suurimat julgeolekusüsteemi muutust alates Teise maailmasõja lõpust, ütles põhjanaabrite kaitsepolitsei (Supo) endine juht ja praegu siseministeeriumi kantslerina töötav Ilkka Salmi usutluses Postimehele.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Millised on Soome ees seisvad suurimad julgeolekuväljakutsed?

Ma alustaks kaugemalt, mõne aasta tagusest ajast. Esiteks hakkab Euroopa mõistma, et ümberringi toimuv mõjutab meid väga tugevalt ning seetõttu on vaja ka nende väljakutsetega tegeleda. Sündmused Ukrainas, Lähis-Idas, Aafrikas ja mujal mõjutavad otseselt kogu Euroopa julgeolekut.

Teiseks väljakutseks on kahtlemata terrorism ja moodustis nimega ISIS. Soomest on meie andmetel reisinud Iraaki ja Süüriasse sadakond inimest, mis on kogukonna suurust arvestades üks kõrgemaid näitajaid Euroopa Liidus (EL). Suurem on see arv ainult Prantsusmaal ja Belgias.

Praegu on Soome kaitsepolitsei (Supo) andmetel riigis kuni 370 isikut, keda peab jälgima. Radikaalne ideoloogia ei kao ning kuigi kalifaati materialiseerunud kujul me ilmselt ei näe, ei vaibu ometi viha lääne elustiili vastu. Olulist osa radikaalse ideoloogia levikul ja värbamisel mängib internet.

08.01.2019 10.01.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto