N, 2.02.2023

Neli ajaloolist fake news'i

Taavi Minnik
, arvamustoimetaja
Neli ajaloolist fake news'i
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Juudid laste verd joomas.
Juudid laste verd joomas. Foto: Wikipedia

Fake news on palju vanem kui Donald Trump ja New York Times. Valeuudistest loe pikemalt SIIT.

Antoniuse testament

Octavianus
Octavianus Foto: Wikipedia

1. sajandil eKr konkureerisid Rooma riigimehed Octavianus ja Antonius ainuvõimu pärast. Octavianus teatas, et tema valduses on Antoniuse testament, millega Antonius kavatsevat Rooma riigi idapoolsed provintsid pärandada enda ja Egiptuse kuninganna Kleopatra ühistele lastele. Väidetav Antoniuse testament loeti ette Rooma senatis ja selle koopiad pandi üles Rooma ja teiste riigi linnade foorumitele. Soov ära anda Rooma riigi alad ning vabariiklikest traditsioonidest taganemine vihastas vabariiklastest senaatoreid. Peale selle soovinud Octavianus dokumendi järgi, et ta maetaks Egiptuse kuningate mausoleumi, mis lihtsate roomlaste jaoks oli jumalate teotamine. Tulemuseks oli kodusõda Antoniuse ja Octavianuse vahel ning esimese lüüasaamine.

Juudid joovad laste verd

Juudid laste verd joomas.
Juudid laste verd joomas. Foto: Wikipedia

1475. aastal kadus Itaalias Trentos kaheaastane poiss Simon. Rahva hulgas populaarne frantsiskaani mungast jutlustaja Bernardino da Feltre teatas, et Simoni surmas on süüdi juudid, kes ta tapsid, et tema verd juua ja paasapühasid tähistada. Bernardino da Feltre väitis, et Simoni laip olla leitud juutide keldrist. Tegelikult leiti Simoni keha jõest ja leidjaks olid juudid. Trento piiskop laskis paljud kohalikud juudid arreteerida ning tuleriidal põletada. Simonist tegi katoliku kirik pühaku, kelle kultus puhuti suureks üle terve Kesk-Euroopa. Hiljem võeti Simonilt pühakuseisus ära.

Inglise kuningas ja metslased

Indiaanlased brittidele ameeriklaste skalpe müümas.
Indiaanlased brittidele ameeriklaste skalpe müümas. Foto: Wikipedia

Ameerika iseseisvussõja ajal (1775–1783) sõdisid brittide poolel mitmed indiaanlaste hõimud ja palju mustanahalisi. Ameeriklased kasutasid seda ära oma propagandas, hirmutades orjapidajatest kaasmaalasi orjade mässuga ning lugudega sellest, kuidas indiaanlased tapavad kaitsetuid farmereid ja nende perekondi ning kuidas Seneca indiaanihõimu juurest olevat leitud suur hulk valgete naiste ja laste skalpe, mille eest kuningas olevat maksnud.

Suur Kuu-pettus

Elu kuul. Litograafia ajalehest The Sun.
Elu kuul. Litograafia ajalehest The Sun. Foto: Wikipedia

1835. aastal avaldas New Yorgi ajaleht The Sun artikliseeria sellest, et teadlased on avastanud elu Kuul. Ajakirjanike väitel elasid Kuu peal sinised kitsed, sarvilised karud, kahejalgsed koprad ja teised imelised olendid. Esimeses artiklis oli viidatud Edinburghis ilmuvale teadusajakirjale ning väideti, et briti astronoom John Herschel olevat leiutanud uue teleskoobi, mis võimaldavat detailselt uurida kosmoses olevaid objekte. The Suni artiklite autor oli Andrew Grant, kes olevat Herscheli kolleeg, kuid erinevalt reaalselt olemas olnud Herschelist oli tema välja mõeldud. Kokku ilmus kuus artiklit ning sari lõppes uudisega, et Päikese poolt esile kutsutud tulekahjus hävis nii teleskoop kui ka kogu observatoorium.

Märksõnad
Tagasi üles