Djokovic ja Osaka valitsevad ning kirjutavad ajalugu uueks

Novak Djokovic, seitsmekordne Austraalia lahtiste tšempion. FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Uus tenniseaasta algas täpselt sealt, kus eelmine lõppes: US Openi võitjad Naomi Osaka ja Novak Djokovic valitsesid ka Austraalia lahtiseid.

Kui Jaapanit esindavale 21-aastasele Osakale on need seni ainsad suure slämmi turniiride triumfid, siis temast kümme aastat vanem serblane Djokovic jõudis sihile juba 15. korda. Melbourne on seejuures ta lemmikpaik: Djokovici seitsmes esikoht seal on ajalooline.

Kogu see vägevus sai seda vägevam, et finaalis seljatas ta Hispaania maestro Rafael Nadali uskumatu skooriga 6:3, 6:2, 6:3. «Duelli» ühepoolsuse kirjeldamiseks sobib näiteks järgmine fakt: esimeses setis loovutas Djokovic Nadal oma pallingul vaid ühe (!) punkti.

«See oli üks mu paremaid, kui mitte üldse parim finaal,» võttis Djokovic tööpäeva kokku. Kuna mängust polnud palju rääkida, pidi ta vastama küsimusele: kas Roger Federeri absoluutne rekord – 20 suurturniiri võitu – on püütav? «Loomulikult. See motiveerib mind. Ma ei tea, kaua veel mängin, aga tean, et tahan areneda.»

Kõigest aasta eest näis ta (hiilgav) karjäär kulgevat allamäge. Serbia spordi kaanepoisi õlg vajas kirurgilist sekkumist. «12 kuu eest olnuks võimatu arvata, et võidan tänaseks kolm suurt karikat. Mõtlen sellele üsna tihti. Olen justkui õnnistatud.»

Osakal oli finaalis kõvasti rohkem pusimist. Ta juhtis Petra Kvitova ees 7:6, 5:4 ja 40:0, kuid tšehhitar võitis teise seti ja haaras otsustavaski ohjad. Kuid viimase sõna õigus jäi Osakale – 7:6, 5:7, 6:4 tõstis ta ka esimest korda maailma esireketiks! See saavutus kirjutatakse suurte tähtedega terve Aasia tenniselukku.

Kas naiste tennises on alanud Naomi Osaka valitsemisaeg? FOTO: Imago/xinhua FOTO: Imago/xinhua
26.01.2019 29.01.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto