Sisukord
Arvamus
Postimees
08.04.2020
Hiina maskide tõhusus pole kindel Eesti VIDEO ⟩ Koroonahirmus on rongis hõre isegi tipptunnil Eesti lühiuudised GRAAFIK ⟩ Viiruse leviku täpsemaks ennustamiseks on vaja rohkem andmeid Põlised sordid saavad elujõudu Majandus Puusepp: taastumine võtab aasta või paar Majanduse lühiuudised Riigifirmade nõukogu liikmed jäävad palgatõusust ilma Välismaa Kreml kasutab koroonakriisi NATO mustamiseks Välismaa lühiuudised Loodus ja käitumine teevad meestest viirusepandeemias nõrgema soo Teadur Hiina Euroopa sidemetest: me näeme ainult jäämäe tippu Hiina mängib Euroopas suletud kaartidega Liisi Karindi: Baltimaades on märgata suuremat Hiina pehme jõu kasutamist Teadur: koostöö Hiinaga kõigutab Balkani ELi kurssi Arvamus Herman Kelomees: erakordne korruptsioonioht Margit Sutrop: soovitused rasketeks valikuteks Abituriendid: HTM tekitab kadunud aastakäigu Mart Laar: tulevikku otsides Martin Küüsmaa: ei arutule laenamisele! (3) Juhtkiri: Esimene Peking ja Kolmas Rooma Kultuur Kontserdikorraldajatele paistab tulevik tume Uuenduslik virtuaalruum kunstihoones Uus hingamine heas uues maailmas Sport Tantsuliit löödi kahte leeri, osa klubisid püüab eralduda Spordi lühiuudised Võrkpallinaiskonna uus peatreener nimetas esialgse koondise Tartu Uus lodjakoda võtab ilmet Jaan Naaber: kohanejad mõtlevad juba kriisijärgsele maailmale Laura Danilas: Z-generatsioon koroonakriisis Kodus karantiinis püsiv tartlane ei pääse parkimistrahvist (1) Tartu lühiuudised EÜS tegutseb tulemuslikult kultuurimõjurina Meelelahutus Koomiks Sudoku

Indrek Hirv: kaks venda

2 min lugemist
Indrek Hirv FOTO: Margus Ansu

Laatre surnuaial on kaks huvitavat hauaplaati, ühel on nimi Jakob Pawel, teisel Leonhard Pawel, üks on langenud 23-aastasena Kikka lahingus, teine, noorem, kolm päeva hiljem Paju lahingus. Need vennad olid mu vanaonud – mu isa lelled.

Poiste vanem vend, minu vanaisa, oli minu sündides juba seitsmekümne ringis, nendel suvedel, kui mina tema juures Laatres elasin, umbes kaheksakümnene.

Vanaisa oli Laatre surnuaia vaht. Selle ameti, mis oli tublisti alla tema taset ja mille pidamine paljudele mõistatuseks oli, võttis ta külge, kui jäi pensionile, käis seni peale, kuni sai oma tahtmise. Elas siis üksinda väikeses majas surnuaia väravas ja hooldas surnuaeda.

​Mina olin vanaisa juures päris hea meelega. Vanaisa ei keelanud mind mitte kunagi, tohtisin laudaukse sisse nuga visata või vana Husqvarna-loksuga mäest alla kihutada.

Salapära vanaisa töökohavaliku ümbert kustus palju hiljem, siis kui vabaduse tagasi tulles surnuaia nurgast lehehunniku alt kaks vana hauaplaati leiti – täpselt õigelt kohalt, hauakääbaste alt.

Palju hiljem leidsin ka foto oma isa Louis Paveli 1944. aastal hävinud maalist, millel ta kujutab oma kahte lelle: noorem neist, Leonhard, hoiab süles oma sureva venna pead. See on hetk peale seda, kui Julius Kuperjanov hulljulge ja ootamatu trikiga lahingu äpardumisest päästis. Ta korjas nimelt lumest üles punaste polgulipu ja hakkas sellega vehkima. Punased sattusid segadusse, jätsid korraks tulistamise ja andsid sellega meie poistele aega ridu koondada ja uuesti rünnata.

Leonhard, kes langes kolm päeva hiljem, vaatab maalil punaste suunas, Jakob vaagub hinge. Leonhardi on isa maalinud enda näoga, Jakobi oma noorema venna Voldemari näoga. Maalimise ajal, 1942. aastal oli Voldemar juba sõjas, isa läks ka varsti.

Selline lugu. Eesti perekonnalugu.

Louis Paveli maal kujutas ta kahte lelle. Üks neist suri Kikka lahingus, teine Paju lahingus. FOTO: Erakogu
Seotud lood
07.04.2020 08.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto