Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2020
Välistööjõu kärpimise plaan räsib peale põllumajanduse ehitust ja tööstust (20) Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri: maskid ja testid Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS. Moraalsed värdjad nunnuäris Sport Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Tervis Psühholoogiliselt pingeline eriolukord rõhub vaimsele tervisele Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Täna Vabadussõjas: draama Paju mõisa all

3 min lugemist
Paju lahingus hukkunud soome vabatahtlikud. FOTO: Eesti Filmiarhiiv

Täna sada aastat tagasi leidis aset legendaarne Paju lahing, kus eestlased ja soomlased suure pingutuse ning tõsiste kaotustega punased läti kütid Paju mõisast välja peksid. Tee Valgale oli valla.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Paju lahing jääb üheks Vabadussõja vastuolulisemaks sündmuseks. Ühest küljest ohvrimeelsus ja kangelaslikkus. Soomlased tõid endaga Vabadussõtta Soome armee põhimõtte: iga hinna eest tuleb minna rünnakule, olgu vastasel seejuures pealegi ülekaal. See levis Vabadussõja algul ka teistele vabatahtlike üksustele.

Teisalt sai Paju lahing hiljem kõrgematelt eesti ohvitseridelt külge «lipnike lahingu» sildi. Muidugi oli vaja Valga vaenlaselt ära võtta ning enne seda vallutada Paju mõis. Kuid viimaseks oleks piisanud – kui oleks mõned päevad oodatud – ka mõnest soomusrongi suurtükipaugust, mis oleks mõnelegi eesti mehele, seal hulgas võibolla ka leitnant Julius Kuperjanovile elu sisse jätnud. Kuid see on tagantjärele tarkus. Paju lahingut peeti ja juhiti nende teadmiste ja oskustega, mis tol hetkel olid.

06.04.2020 07.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto