Sisukord
Arvamus
Postimees
07.04.2020
Välistööjõu kärpimise plaan räsib peale põllumajanduse ehitust ja tööstust (20) Eesti Viirusanalüüsid jätavad küsimused õhku Eesti lühiuudised Mask võib anda võltsi turvatunde Lahutatud vanemad jäävad eriolukorras laste jagamisel hätta Koroonahirm kiirendas postiringi tunni võrra Majandus Töötuid tuleb esialgu juurde tasapisi Töötasu hüvitisele joosti tormi Majanduse lühiuudised Tallinki uue laeva ehituse algust tähistati videopeoga Autotööstust ähvardab ajaloo suurim kriis Välismaa ELi tööhõiverahastu Eestit esialgu ei huvita Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Serbia valitsus võitleb viiruse asemel ajakirjanikega Koroonaviirus sundis Boris Johnsoni haiglavoodisse Arvamus Juhtkiri: maskid ja testid Aimar Altosaar: solidaarsuspuudest Veikko Maripuu: kelle häda on suurem? Ove Sander: kitsa ringi matused eriolukorras järgivad piiranguid Andres Herkel: ärge loovutage kontrolli Kultuur Tühjuse poeesia 2: Veronika Kivisilla (1) Uus rakendus lubab revolutsiooni videovaatamises ARVUSTUS. Moraalsed värdjad nunnuäris Sport Janar Talts: köögipoolt korras hoida on palju raskem kui mängida ERRi spordiboss Rivo Saarna: erameedia tegi olümpiaõigusi omandades vea Tervis Psühholoogiliselt pingeline eriolukord rõhub vaimsele tervisele Tervise lühiuudised Tartu Ärajäetud reiside eest raha tagasi saamises valitseb segadus Artur Kuusi karikatuur: kuidas lapsed lasteaeda saata. Linn lükkab investeeringuid edasi, palkade kallale veel ei lähe Päästjaile teevad muret kulupõlengud ja rahvakogunemised Marju Lauristin nihutas ja nihutab piire ühiskonnas ja inimestes, aga pani tudengi ka punastama Tartu Agro läks 1,2 miljoni euro pärast kohtusse Eesliinil patrullpolitseinik Timo Reinthal arvestab võimalusega, et võib nakatuda Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Sirje Toomla: olud on sellised

2 min lugemist
Sirje Toomla FOTO: Margus Ansu

Kuulus saksa näitekirjanik Bertolt Brecht on kunagi öelnud: «Me oleksime muidugi kõik head, aga olud pole paraku sellised!» Viimase aja uudiste põhjal tundub, et Brechti iroonilisi sõnu on hakatud tõe pähe võtma. Miks muidu saame lugeda ja kuulda, et jäised, libedad või muidu kehvad teeolud lausa viivad sõidukeid teelt välja kraavi, inimesi haiglasse ja teevad veel jumal teab mida.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Olud võivad olla rasked. Kehvade olude kiuste võib mõni inimene oma tahtmise siiski läbi suruda, samuti võib ta olude sunnil ja instinkti ajel teha äärmuslikke asju, näiteks ellujäämise nimel süüa midagi, mis muidu karjuks hamba alla, ning naasnud tavaellu, ei suuda seesama kodanik uskuda oma käitumist. Kirjutades aga, et libedad teeolud saatsid haiglasse tütarlapse, soovitakse justkui osaliste enda panust selles õnnetuses vähendada või juhtunut sootuks teiste kaela ajada. Nagu lasteaia liivakastis, kus mudilane näitab sõrmega teisele, kisades: «Mina ei teinud midagi, tema tegi, tema alustas!»

Olu, mis tähendab olukorda, olustikku või mitmuses näiteks keskkonnatingimusi, pole konkreetne, käega katsutav objekt ega saa mitte kuidagi kedagi kuskile saata ega üleüldse ise aktiivselt midagi teha. Olud võivad olla paremad või halvemad, kuid kui inimene midagi valesti teeb, teeb ta seda ikka ise, võibolla küll oskamata või suutmata olusid, sealhulgas ka näiteks tee olukorda või nähtavust, õigesti hinnata ja seetõttu ei arvesta nendega. Olud ise kindlasti ei lükka kedagi teelt välja ning oludele ei saa omistada võimet ise midagi ette võtta.

06.04.2020 07.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto