Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (5) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi (3) Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (12) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi (1) Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks (1) Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (3) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga (3) Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis (24) Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? (2) Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv (1) Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (2) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne (3) Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades (1) Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte (2) Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kes päästaks Eesti stagnatsioonist välja?

2 min lugemist
Päeva karikatuur 4. veebruar. FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Allakukkuvat lennukit pole võimalik õhus kinni pidada, et seda käigupealt remontida. Seda saab trajektoorilt kõrvale pöörata, võib ka otse maa poole pikeerida, aga on võimalik ka edasi planeerida. Just seda viimast on teinud Keskerakonna lennuk pärast seda, kui Jüri Ratas oma kaaslastega Edgar Savisaarelt tüüri käest rebis. Selle erakonna nigelatest rahaasjadest on pikalt räägitud ning omaette küsimus on, kuidas suudab seltskond, kes on võimetu majandama oma parteid, majandada riiki. Vastuse üks pool on, et ega olegi, ja teine pool, et samas pole neile ka alternatiivi.

Jüri Ratase puhul on pilatud tema ümmargust, «rattalikku» olemist ja nostradamuslikku juttu. Pole ju midagi segasemat kui Nostradamuse ettekuulutused, neid võib lugeda üht- ja teistpidi ning tõlgendada mitut moodi: kas nõnda, et Margaret Thatcher saab 1979. aastal peaministriks või et Eve Kivi mängib filmis nunna. Ka Ratase jutt on kohati äärmiselt segane. Samas peab talle komplimendi tegema ja tunnistama, et vähemalt erakonna juhina on ta näidanud end pädevana. Selle poolest vastandub ta Kaja Kallasele, keda loetakse märtsikuistel valimistel Ratase kõrval peamiseks pretendendiks peaministri kohale, ent kes on selle pisku jooksul, mis ta Reformierakonna eesotsas olnud, näidanud end ebapädeva juhina.

Kuidas aidata Eesti stagnatsioonist välja, peaks olema keskne küsimus, mitte see viletsavõitu vodevill, mida meile pakutakse.

Ratas on suutnud näidata ka, et peaministrina orienteerub ta poliitilistes küsimustes, ehkki näiteks majanduslikes küsimustes tal pädevust pole. Ka tavakodanikele näib Jüri Ratas olevat sümpaatne, muuhulgas sümpaatsem kui Keskerakond või teised valitsusliikmed.

Meile on räägitud, et märtsivalimistel põrkuvad kõva käe ihalejad valguse jõududega, mida kehastavat mõned Eesti parteid. Tegelikult ei pea see paika, vaid on üks manipuleerimisvõtteid, mida spetside keeles nimetatakse hirmuga kauplemiseks. See on umbes sama, kui teile räägitakse telereklaamis, et teil on probleem, näiteks kõõm. Aga meil on lahendus: imešampoon, mis ravib teie probleemi välja 24 tunniga. Hirmuga kauplemisel on sama: tuleb auditooriumile esitada probleem ja lahendus. Lahendus on enamasti kauplejad ise, kes seisavad valijate ees üleni valges, aga probleem... Kuidas kunagi. Küll sisserändajate hordid, kodukootud kaikamehed, vene keele staatus Eestis või mis tahes. Oleneb sellest, kes kauplevad.

Samas ei peaks olema Eesti poliitika keskne küsimus, kas parem või vasak, kas Kallas või Ratas, kas EKRE või sotsid. Kõik on palju lihtsam. Kui Tsahkna, Ossinovski ja Ratas käed lõid, siis esitleti ühiskonnale seda kui lahendust, mis Eesti kaheksa aastat väldanud stagnatsioonist välja aitab. Seda pole juhtunud ning probleem on jäänud. Kuidas aidata Eesti stagnatsioonist välja, peaks olema keskne küsimus, mitte see viletsavõitu vodevill, mida meile pakutakse.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto