Sisukord
Eesti
Tänane leht

Villu Kõve: Eesti vajab juurde sõnakamaid, isiksusega kohtunikke

6 min lugemist
Vastselt ametisse astunud Villu Kõve ütleb, et ka riigikohtunikel on oma maailmavaade ja hääletamisel tuleb see ka välja. FOTO: Kristjan Teedema

Palgaga riigikohtunikke ei leia, sest kohtunike sotsiaalsed garantiid ei ole parimate advokaatide omadega võrreldavad, ütleb värske riigikohtu esimees Villu Kõve

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teist päeva riigikohtu esimees Villu Kõve võtab riigikohtu asenduspinnal Tartus Veski tänaval Postimehe vastu pea uhkes üksinduses. Väsinud kabineti laual kõrgub mapikuhi veel lahendamist ootavate kohtuasjadega tsiviilkolleegiumist, mida ta nädalapäevad tagasi juhtis.

Kõve tunnistab, et ka 17 aastat pärast riigikohtusse tulekut paneb uue toimiku avamine tal südame kiiremini põksuma. Veidike kahetseb ta, et paljuski tuleb riigikohtu esimehena nüüd teha peamiselt administraatoritööd. Mõtteid tal selleks jagub: Eesti vajaks uusi, isiksusega kohtunikke ja kohtusüsteem vajaks paremat rollijaotust, ütleb ta.

Olite üllatunud, kui president teid riigikohtu esimehe kandidaadiks esitas. Miks?

Esiteks, ma ei ole karjääriinimene. Elu eesmärk ei saa olla saada riigikohtu esimeheks – siis sa tavaliselt ei saa. Sellised asjad tekivad kokkulangemise tulemusel. Riigikohtu ja presidendi soov oli leida kandidaat kiiresti enne valimisi praeguste kohtunike seast. Meil olid kolleegiumi esimehed, president kuulas kõik ära. Mina end esile ei tõstnud, toetasin teisi. Kui ta lõpuks oma valiku tegi, siis jah, see tuli üllatusena.

05.02.2019 07.02.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto