Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.10.2020
Estonia uurimiskomisjoni juht Andi Meister – intervjuu pärast 23 aastat vaikimist (37) Eesti Eesti server kisti USA valimisvõitlusse Koalitsioon püsib, aga kriis jätkub (77) Eesti lühiuudised Eesti koroonaravimi tootjad: usume, et meil on maailma parimad molekulid (8) Majandus Majanduse lühiuudised USA süüdistab Google’it monopoli kuritarvitamises Eesti puitmajakuningas kaotas poole kasumist Hollandlased panid raha Saaremaa tuuleparki Välismaa Välismaa lühiuudised USA luure kahtlustab Bidengate’is Venemaad (6) Venemaa loobub koostööst lennu MH17 allatulistamise uurimisel (3) Vaidlus uusehitiste stiili üle kisub Rootsis poliitiliseks (7) Arvamus Juhtkiri ⟩ Teadusime sünnib siin (5) Tõnis Oja: Eesti oleks pidanud laenu võtma juba aastaid tagasi (17) Marianne Paimre: kas digirakendused toovad kuldse vanaduse? Aleksander Laane: raske, kuid avameelne jutt eutanaasiast (11) Aadu Must: epideemiad muudavad maailma (1) Meelis Pärtel: kui metsa elurikkus oskaks rääkida (4) Ülle Rajasalu: loogem Tallinna asumifond JULGEOLEK ⟩ Holger Mölder: Hiina muutuvas maailmas – pole tähtis, mis värvi on kass, peaasi, et ta hiiri püüab (1) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: kui palju olla laua taga ja kui palju menüüs? (1) Jüri Kuuskemaa: Roerichi pakt – ideaal reaalsuse kammitsais Kultuur ARVUSTUS ⟩ Film kunstnikust, kes mõjutas kõiki, kellega ta kokku puutus Pärast on kõik teisiti: lunastuse võimalikkusest Utoopias Sport Spordi lühiuudised Eesti tennise tagala: ühest küljest on klaas pooltäis, teisalt pooltühi Marko Kilbi eesmärgid on nii kõrged, et nende avaldamine sunniks paljusid peast kinni võtma Vormelistaar Bottas andis oma panuse rallimaailma hüvanguks Rallimeedia: väidetav võlg ja turvareeglite rikkumine tekitavad WRC-uustulnuka osas kahtlusi Kontaveit: võtsin kotist vale reketi ega pannud seda isegi tähele. See ütleb juba päris palju (3) Reis Gotland keset aja ärevaid vooge Reisi lühiuudised Maa Elu Masinatööstused otsivad kriisis uusi lahendusi Piimatootja: piima ületootmine on parajalt abstraktne mõiste Mis toimub maailma taimekasvatusvaldkonnas? Taimede "vereanalüüsiga" saab nii silo- kui viljataime sisse vaadata Välimuse järgi head õuna ära ei tunne Pealinnast maale kolinud pere hakkas Kaagjärve mõisa taastama Vana maja tasub talvekorda seada Äike välgutab talvelgi Vitamiin, mille puudus kujuneb aastatega Soovitusi sügisel kasvuhoones toimetamiseks Saaremaal keedetakse õllekateldes kadakasiirupit Tartu Koroona lõi kunstiäri õide Antti Roose: ilmahirmuks pole põhjust, kohanema peab Rahumäe kalmistu kõrval käib vaidlusi tekitanud lasteaia ehitus Politsei tabas võõra kontoga särtsurattaid laenanud noormehe Tartu lühiuudised Tantsijad pääsevad lõpuks lavale Mudilased ja vanad kolivad Annelinnas ühe katuse alla Valimisjaoskondi jääb tuleval sügisel vähemaks Potipõllumeeste read ja valdused kasvavad Tundlik ja siiras kord ja kaos Muusikalis kõlab üle-eelmise põlve tipplaule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vahur Kollom: räägime kõigist katuserahadest

2 min lugemist
Vahur Kollom FOTO: Mats Õun

Mullu sügisel võttis ajakirjandus luubi alla, kuidas riigikogu jagas 26 miljonit eurot nn katuseraha. Nii avanes paraku vaid selle nähtuse veepealne osa. Suurusjärgu võrra suuremat katuseraha jagavad tegelikult ministeeriumid ja ministrid kabinetivaikuses.

Vabaerakond on asunud põhjalikult uurima ministeeriumite rahastamissuhteid kolmanda sektori, täpsemalt vabaühendustega. Viimased avalikud süsteemsed andmed on paraku vaid 2015. aastast. Maksu- ja tolliameti andmeil ulatus toona kolmanda sektori tulu 1,78 miljardi euroni. Arv on siiski eksitav, kuna kolmanda sektori sildi all tegutseb meil palju riigi või omavalitsuste käepikendusi. Suurim neist on sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum.

On küsimus, kui mittetulundusühingu või sihtasutuse on asutanud avalik sektor, selles töötavad ametnikud, nad osutavad üksnes avalikke teenuseid, miks siis organisatsiooni õiguslikuks vormiks pole märgitud avalik-õiguslik juriidiline isik. Kolmandas sektoris tegutseb siiski ka eraõiguslik juriidiline isik vormilt ja sisult – vabaühendused. Nende tulu oli statistikaameti andmeil 2015. aastal 456 miljonit eurot. Annetustest ja toetustest 217 miljonit (48 protsenti), ettevõtlusest 153 miljonit (33 protsenti) ja liikmetelt 51 miljonit (11 protsenti). Muud tulud kokku on 36 miljonit eurot (8 protsenti).

Vabaühendused said riigieelarvelistelt asutustelt 79 miljonit eurot ja omavalitsustelt 29 miljonit. Lisaks valitsemissektori fondidelt ja sihtasutustelt toetusi kokku 33 miljonit eurot. Seega otseselt liikus avalikest eelarvetest vabaühendustele 141 miljonit eurot poliitilist katuseraha.

Otseselt liikus avalikest eelarvetest vabaühendustele 141 miljonit eurot poliitilist katuseraha.

Palju hämaram on lugu ettevõtlusest saadud vabaühenduste tuluga, mis tihti on ikka avaliku sektori eelarveraha, kuid toetuste asemel jõuab see vabaühendustesse ametiasutustega sõlmitud avalike teenuste osutamise lepingute kaudu. Hinnanguliselt on siingi kasutusel maksumaksja raha 60–70 miljonit eurot.

Sel taustal on muret tekitav erasektori väike osa vabaühenduste rahastamisel: eraisikud annetasid 24 miljonit eurot ja ettevõtted 13 miljonit eurot. Ehk meie vabaühendused ei olegi nii vabad, nad on riigist ja poliitikutest väga suures sõltuvuses. Poliitikud on olnud aktiivsed ka ära kasutama – spordiliite juhivad poliitikud, see garanteerib rahastuse avalikest eelarvetest.

Tuleks arutada, mil viisil vabaühendustele toetusi jagatakse, see võiks käia eeskätt omavalitsuste eelarvete kaudu. Võiksid olla ka ühekordsed sihtotstarbelised toetused, kuid siiski printsiibil, et kõiki omavalitsusi koheldaks ühetaoliselt. Kolmas aktsepteeritav toetuste jagamise viis on toetusprogrammide kaudu koos selgete eesmärkide ja avalike konkurssidega.

Vabaühendustega seotud peamine probleem ühiskonnas peaks seisnema aga selles, kuidas suurendada eraisikute ja ettevõtete osakaalu vabaühenduste rahastamisel. Peaksime lõdvendama piiranguid ja suurendama maksuvabastusi neilt annetustelt.

Seotud lood
21.10.2020 22.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto