Perioodilisustabeli 150 aastat

Perioodilisuse tabel saab tänavu 150 aastaseks. FOTO: tootja

Tänavuse, 2019. aasta on ÜRO kuulutanud rahvusvaheliseks perioodilisustabeli aastaks. Kui märkate lühendit IYPT2019 – International Year of Periodic Table –, siis just seda see tähistab. Otsisime välja mõned mitte-paduteaduslikud faktid selle kohta, mis tabeliga150 aasta jooksul juhtunud on.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esimese katse elemente süstematiseerida tegi kuulus prantsuse keemik Antoine Lavoisier juba 230 aastat tagasi. 19. sajandi keskpaigas lisandus koos uute elementidega ka nende klassifitseerimise süsteeme, mis olid aluseks Dmitri Mendelejevi avastusele. Nimetagem Chancourtois’ silindrilist süsteemi või John Newlandsi tabelit, mis oli lähedasim lahendus Mendelejevi tabelile, kuid mille kaasaegsed välja naersid.

1869. aastal Mendelejevi esitatud lahendus paistis varasemate katsetega võrreldes silma kahe olulise täiustusega. Ta jättis ta tabelisse augud veel avastamata elementidele ja ennustas mitmeid neist õigesti, nimetades neid ekaelementideks. Näiteks eka-alumiinium (tänapäeval skandium), eka-räni (germaanium).

15.02.2019 18.02.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto