Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
26.09.2020
Eesti Eesti lühiuudised Ametid selgitavad: mis saab perevägivalla ohvrist pärast pöördumist edasi? (4) Toomas Frey (13.12.1937 – 23.09.2020) – ökoloog suure algustähega Autoentusiast võitleb roosteussiga Šimpansid saavad jälle õueaedikus uneleda Ossinovski: keskkonnaministeerium on metsapoliitikas tohutult läbi kukkunud Majandus Esimest investeeringut tehes jälgi kulusid Olulist roheenergiaga tegeleva Ignitise IPOst Välismaa Välismaa lühiuudised Komimaa riigipeaks valiti eesti juurtega viroloog (2) Hiina saadab tiibetlasi sunnitööle Prantsuse neiu sai seeliku kandmise eest sinise silma (13) Tasmaania rannal hukkus 380 vaala USA valimised 2020 ⟩ Vabariiklased loodavad ülemkohtust valimiste päästjat (3) Arvamus Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Toomas Kiho: mets ja ohutu liiklemine Juhtkiri: Tiibeti õiguste eest (1) Aarne Seppel: Isamaa vajab peeglit Aavo Kärmas: muudame Eesti suureks taastuvelektritootjaks (2) Kultuur Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Sport Pariisis puudub neli esikümne naist, kuid see ei tee Kontaveidi-Kanepi elu hõlpsamaks Spordi lühiuudised FC Flora jõudis unistuste maa lävele Pealinna võimutsemine suretab Eesti sporti (1) Merendus Viking Line’i riskantsed manöövrid Ahvenamaal Merenduse lühiuudised AK Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Ruth Bader Ginsburg ehk kurikuulus RBG Marti Aaviku essee: kana külmutamine ajakirjanduses EKI keelekool: kuidas õigesti adresseerida? Taavet võidab Koljatit kübersõjas Marek Strandberg: ja valgus saigi! Prohveti minoorsed sõnad Kes oli Artur Sirk? Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (2) Vikerkaar loeb. Mida teha pärast orgiat? (1) Romaan noore naise ja vana mehe hingesugulusest Ajastupilt täiustub Nädala plaat. Marilyn Mansoni luupainajate väljanäitus Aja auk. Rikkuse diskreetne võlu ehk Bryan Ferry 75 Nädala plaat. Kas me tahame Marilyn Mansonit? Juurikas. Kiired ja osavad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kahemees Vakra

2 min lugemist
Rainer Vakra. FOTO: Mihkel Maripuu

Paljud meist on koolis maha kirjutanud. Mõni jätkas spikerdamist ülikoolis. Mõni, näiteks praegu skandaali keskmesse sattunud Rainer Vakra, viksib mõnelt teiselt autorilt maha ka oma lõputöö või mõned selle osad. See, kuidas sellisesse tegevusse suhtutakse, on mentaliteedi küsimus. Meil on kombeks pidada häbiväärseks seda, et öelda õpetajale või õppejõule, et keegi kaaslastest petab. Samas mainekates anglosaksi ülikoolides loetakse vastuvõetamatuks sellest mitte teatamist. Kui keegi oleks Ameerikas jäänud vahele samasuguse sulitembuga nagu Vakra, oleks süüdlane saanud ülikoolist hundipassi ning elektroonilisse akadeemilisse registrisse oleks tehtud vastav sissekanne. Kuid Tallinna Ülikoolis ei vaevunud ei juhendaja, oponent ega komisjoni liikmed Vakra tööga nähtavasti omal ajal tutvumagi. Kuidas muidu selgitada seda, et säärase jultunud ja nüri copy-paste eest kraade antakse.

Kõige häirivam kogu Vakra loo juures ongi mentaliteet, mis sellega välja on koorunud. See on teolt tabatud kahemehe mentaliteet, kes on tundidest poppi teinud, emale päevikusse hinnete võltsimisega vahele jäänud ning sellele mingeid haledaid vabandusi toonud. Kusjuures kahemeestena on käitunud nii sotside partei, Vakra kui ka Tallinna Ülikool. On ka neid, kes kahemehele kaasa tunnevad ja talle ise vabandusi välja mõtlevad, näiteks «see oli juba ammu» ja «nii teevad kõik». Andke andeks, aga ei tee nõnda «kõik». Mõni on teinud Savisaare vihmavarju hoidmise ja lõputöö varastamise asemel reaalselt suuri asju. Otsinud näiteks vähile ravimit või pannud aluse mõnele suurele ettevõttele.

Mõni on teinud Savisaare vihmavarju hoidmise ja lõputöö varastamise asemel reaalselt suuri asju. Otsinud näiteks vähile ravimit või pannud aluse mõnele suurele ettevõttele.

10

Plagiaat ja akadeemiline sullerlus on paraku meie ühiskonna mentaalsuse ja akadeemilise keskkonna osa. Tegemist on korruptsiooni liigiga. Seda ei saa välja juurida samamoodi, nagu Taavi Aas on seni näiteks «välja juurinud» Tallinna linnast korruptsiooni: à la laseme Soraineni advokaatidel maksumaksja raha eest ette valmistada paberi, millega häda korral on hea oma paljast tagumikku kinni katta. Ülikoolid peavad käised üles käärima ja hariduspettusele nulltolerantsi välja kuulutama!

Mis puudutab Vakrat, siis valik on selge: kas talitada nagu idas või nagu läänes. Läänes lõppevad sellised lood poliitiku vabanduse palumise ja tagasiastumisega, idas vilistatakse kõigele ning seepärast on näiteks riigiduuma «teadlaste» dissertatsioonid copy-paste ja keegi isegi ei häbene seda. Ka sotsid, kes muidu varmad teistele moraali lugema, on koos Vakraga piltlikult öeldes häbelikult põõsastesse peitu pugenud. Nii on kordunud see, mis juhtus juba pärast aktsiisi-jama, kui Ossinovski mõneks ajaks​ lihtsalt peitu läks, oodates, et küll üle läheb. Kuid nii ei tohi neid asju teha...

Seotud lood
25.09.2020 27.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto