Sisukord
Kergejõustik
Postimees

Kristjan Port: peagi võime näha sugudevahelist võistlusklassi

2 min lugemist
Kui IAAFi püüdlused kannavad vilja, peab Rio OMil 800 m jooksus triumfeerinud Caster Semenya hakkama jälle testosterooni alandavaid medikamente tarvitama. FOTO: Petr David Josek/AP

Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) teatas, et ei soovi seada kahtluse alla 800 m olümpiavõitja Caster Semenya sugu või seksuaalset identiteeti, küll aga püütakse anda kõigile rahvusvahelisel tasemel võistlevatele naisjooksjatele võrdsed võimalused. Lõpliku otsuse selles küsimuses langetab Rahvusvaheline Spordiarbitraaž (CAS) järgmisel nädalal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

IAAFi esindaja teatas juba aastaid rohkelt kirgi kütnud teema peale, et nende eesmärk pole mitte ühtegi naist meheks nimetama hakata pelgalt nende soolise väljakujunemise eripärade tõttu. Küll aga soovib IAAF, et kõik hermafrodiidi tunnustega naissportlased nagu Semenya peavad edaspidi starti minnes hoolitsema selle eest, et nende testosterooni näitajad oleksid naiste tasemel, sest nii oleks kaasvõistlejate suhtes aus.

Põhjendusena lisati: «Kui segasoolisel naissportlasel on munandid ning testosteroon meeste tasemel, teevad nende luu- ja lihaskoe ning jõu- ja hemoglobiininäitajad murdeeas läbi samasuguse arenguhüppe nagu meestel, mis annab neil naiste ees suure eelise.»

Semenya on püsinud võitmatuna pärast seda, kui CAS muutis 2015. aastal reegleid, mis lubasid hermafrodiitidest sportlastel võistelda ilma testosterooni pärssivate medikamentideta.

14.02.2019 16.02.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto