Sisukord
Arvamus
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (12) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (28) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (3) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (19) Kõik lõpeb kord... aga millal? (1) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (2) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sven Vabar: jalgrattur pole lumehelbeke

2 min lugemist
Sven Vabar FOTO: Kristjan Teedema

Erkki Bahovski väljendadab artiklis «Lumi saabus jälle ootamatult» (TPM 13.2) kahjuks üsna tüüpilist suhtumist Eesti meedias ja tänavatel: «Ka jalgratta kui ainuvõimaliku liiklusvahendi propageerijad võiksid veidi jalga puhata. Seda lugupidamisest nende vastu, kes on enda luud murdnud tänavale prantsatades.»

Niisugune patroneeriv suhtumine (tali)jalgratturitesse on kahetsusväärne.

Autojuhtidel ei soovita keegi talvel «jalga puhata», neil on talvelgi tarvis käia tööl, koolis. Rattur ent nähtavasti ei ole piisavalt tõsiselt võetav tööinimene ja majanduskasvu edendaja – tema võib jalga puhata küll.

Jalgratas pole kindlasti ka jäisel ja lumisel talvel vähem mõistlik liiklusvahend kui auto. Kes on käinud näiteks Põhjamaades või Kanadas, võivad selles veenduda. Õnneks on ka meie tänavatel – vähemalt Tartu omadel – igal talvel järjest rohkem rattureid.

Muidugi on elementaarne panna ka rattale juba esimese kiilasjää saabudes naastrehvid alla. Ilma nendeta rattaga sõita on selge sõgedus, nagu ka talvel suvekummidega auto rooli istuda.

Olen kuus talve iga päev rattaga Tartus sõitnud ja olen veendunud, et naastrehvidega rattaga sõita on turvalisem kui talvel jala käia (eeldusel, et ei kasutata saapa all mingeid naasttaldu). Ja paksu lume puhul on abiks muidugi ka võimalikult lai rehv, millel hea pidamisega muster.

Väga suureks abiks on ka korralikud laiad platvormpedaalid, millel vahetatavad libisemisvastased needid.

Jalgratas pole kindlasti ka jäisel ja lumisel talvel vähem mõistlik liiklusvahend kui auto.

Olen minagi nende kuue aasta jooksul kaks korda kergelt kukkunud. Naelkummidega sõites tekib märkamatult petlik turvatunne, nagu sõidaksid mööda asfalti. Ei maksa kurvi võttes siiski unustada, et värske lumekihi all võib olla haljas kõva jää. Teehooldajatele ei maksa kunagi lootma jääda.

Hämmastusega olen parklates tõdenud, et enamik rattureid ei kasuta talvel naastrehve. Ent siinkohal oleks elementaarne ikkagi lihtne soovitus: kasutage naastrehve. Mitte et ärge üldse hakake jalgrattaga sõitmise joru ajama, Bahovskit tsiteerides.

Niisugune suhtumine tunnustatud arvamusliidrilt meedias kultiveeribki üleolevat ja ebasõbralikku suhtumist ratturitesse kui mingitesse lumehelbekestesse, ja see suhtumine ei ole üldse abiks, kui sa last rattaga läbi talvepimeda närvilise liiklusummiku lasteaiast koju tood. Ei ole abiks ka ummikute vähendamisel või vähesest liikumisest tulenevate tervisehädade leevendamisel.

Ei ole abiks, kui on vaja linnale ja kinnistuomanikele meelde tuletada, et rattateid võiks, kui vähegi võimalik, talvel lumest puhtastada, mitte lükata lund sinna kokku ja hoiustada seal.

Seotud lood
03.04.2020 05.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto