Turvalised valimisprogrammid julgeolekut ei taga

  • Julgeoleku teema on erakondade valimisprogrammides vajunud tagaplaanile.
  • Julgeoleku tagamiseks napib erakondadel uusi ideid.
  • Silma torkab kindla peale minek.
  • Turvaline keskkond ei tohi valvsust uinutada.
Eesti kaitseväele soetatud jalaväe lahingumasinad CV90. Enamik parteisid soovib kaitsekulutusi suurendada.  FOTO: Eero Vabamägi

Kuigi riigikogu valimisteni pole jäänud palju aega ja tundub, et kampaania on jõudnud kõiki ära tüüdata, saame juba kümne päeva pärast teada, mis tegelikult juhtuma hakkab. Seniks tuleb varuda kannatust ja kindlat meelt, et debattides orienteeruda ning teha valimistel meelepärane valik.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Neid valimisi jälgides ei saagi aru, milline on nende valimiste suur teema. Kohati tundub, et selleks on lasteaia kohatasu kaotamine, raudtee-ehitus või Lätist raha tagasi toomine, kuid kindlasti ei ole selleks julgeoleku ning turvalisuse küsimused. Ühelt poolt on see hea, sest kui neist teemadest ei kõnelda, on ilmselt kõik korras ja olukord stabiilne. Teisalt on oht siis midagi maha magada, meenutagem, et Krimmi ründamisest möödub viis aastat just valimisnädalal.

Turvalisuse, julgeoleku ja välispoliitika peatükid on erakondade programmides nii ebaühtlased, et neid on päris keeruline võrrelda. Samas on mitmed maailmavaatelt vastandlikud parteid kirjutanud oma programmi suhteliselt sarnaselt – ilmselt on konsulteeritud samade ekspertide või ametnikega. Kahjuks torkab silma kindla peale minek: läbivalt räägitakse politseinike ja päästjate palgatõusust ning kahest protsendist sõjalises riigikaitses. Igav! Visiooni pole, muutust ei tule.

20.02.2019 22.02.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto