Sisukord
Rahvastik
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Poliitiline eliit kui muutuste eestvedaja

2 min lugemist
  • Aastail 1881–1934 vähenes nii üld- kui ka abielusündimus Eestis ligi kaks korda.
  • Meie sõdadevahelise poliiteliidi hällid olid tühjemad kui riigis keskmiselt.
  • Agraarpoliitikute peredes sirgus enam lapsi kui linnastunud vasakpoolsetel.
Riigimees ja Postimehe omanik Jaan Tõnisson oli paljulapseline isa. 1928. aastal tehtud perepildil istuvad tütar Hilja, abikaasa Hilda, pereisa Jaan ja tütar Lagle, seisavad pojad Heldur, Ilmar ja Lembit-Rein. FOTO: Postimehe arhiiv

Rahvastikuajalugu on näidanud, et muutused eliidi käitumises võivad viidata ees seisvatele laiematele ühiskonnamuutustele. Mitme teadustöö järgi sai valdavalt 19. sajandil alanud demograafilise üleminekuga kaasnenud sündimuse enneolematu vähenemine alguse just eliidi hulgast ning levis siis aja jooksul lihtrahva sekka. Sama on leitud ka suremust märkimisväärselt vähendanud hügieeniharjumuste juurdumise puhul.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Rahvastikuajaloolane Mark Gortfelder käsitleb 2016. aastal Tartu Ülikoolis valminud magistritöös «Esimese iseseisvusaja Eesti poliitilise eliidi sündimuskäitumine» toonaste poliitiliselt aktiivsete inimeste sündimuskäitumist ning võrdleb seda üldrahvastiku omaga. Samuti uuritakse töös poliitilise eliidi siseseid lahknevusi poliitiliste suunitluste ja erakondade kaupa. Uuringu valimisse kuulusid Eesti esinduskogude, sh ka asutava kogu, rahvuskogu ning VI riigikogu liikmed, samuti III, IV ja V riigikokku kandideerijad.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto