Sisukord
Arvamus
Postimees
02.04.2020
Ninad koos: ehitustöö iseloom ei võimalda hoida töömehi objektil üksteisest ohutus kauguses Eesti Ärimees ajas annetamiseks välja kasti respiraatoreid FOTO: Eestisse teel olevad kaitse­vahendid pakiti lennukisse Mailis Reps: koolieksamite saatus on veel lahtine Kuidas kriisi ajal kadunukest matta? Kriisi lisaeelarve võib tuua kolme aktsiisi langetamise Mööduja tegutsemine päästis veokijuhi hullemast Kevadekuulutajad olid kohal juba talvel Majandus Põllumehed jäävad hooajalise võõrtööjõuta Aasia kiiret kriisist toibumist ei ennusta Toornaftaturul on tekkinud contango-efekt Välismaa Stoltenberg: sellest ei tohi tulla julgeolekukriis Eestlanna Jordaanias: ülikarmid piirangud tekitavad ärevust Maailm vastab kriisile tarvikute masstootmisega Arvamus Helir-Valdor Seeder: pommiaugust tulevikku vaadates (3) Andreas Kaju: kas pandeemia vastu aitab empaatia või ratsionaalsus? (5) Kultuur Taaniel Raudsepp: kultuuri tugevus on valdkondlikus mitmekesisuses Barack Obama lemmiksari Tühjuse poeesia 1: Rein Raud Sport Koroonaviirusesse haigestunud vutilegend Paolo Maldini tunneb kergendust, et tema vanemad enam ei ela Reis Kummituslinnad, ufouurijate kogunemispaik ja Metsik Lääs Maa Elu Atrias kraaditakse väravas kõiki tööletulijaid Nädala mõte: nutikam võidab Kümned tuhanded Eesti tulbid rändavad kompostihunnikusse Türi lillelaada korraldajad tahtsid tänavu väga hea laada teha Inimesed kasutavad aega nutikalt: värvivad, tapeedivad ja vahetavad põrandaid Milliseid viiruseid kannavad meie nahkhiired? Pole uuritud Põllutehnika varuosad ja rehvid võivad viirusest haavatud tarneahelatesse takerduda Ilmajutt: kummitav põuaoht Hommikusöögi vahelejätmine on suur viga Kas rebasekarva tõmbunud elupuid saab veel päästa? Kaua sa seda rabarberikooki sööd ehk kuidas sündis Habaja veinimaja Tartu Talu e-pood töötab nagu jõuluajal Kallaste rahvas nõuab vene õppekeele asemele eesti keelt Piiritulp «Ainult Covid-19 patsientidele». Mis on selle taga? Hooldustöötajate elektriautod hakkavad ära väsima Orientalist Märt Läänemetsa ja alma mater’i teed läksid lahku Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heiki Lill: kas Vabaerakonna vaim jõuab riigikokku?

2 min lugemist
Heiki Lill FOTO: Kristel Vask

Ööl vastu esmaspäeva selgus, et riigikogus toimetavad järgmised neli aastat viis erakonda. Lähinädalatel selgub, kes moodustavad koalitsiooni ja kes hakkab kuuluma opositsiooni. Koalitsioon püüab ellu viia oma nägemust, kuidas Eesti inimeste elu (loodetavasti) paremaks muuta. 

Kuid selsinasel lepingul on viga – see on koostatud nii, et rahuldaks kõiki lepinguosalisi. Keda rohkem, keda vähem – on hoopis iseasi. Seega on suure tõenäosusega kõik teravused maha lihvitud ja alles jääb ümmargune kera – käib küll.

Samal ajal püüavad opositsiooni jäänud erakonnad ellu viia enda nägemust Eesti elu paremuse poole viivatest muutustest. Ajalugu on näidanud, et opositsioonierakonnad pole selles edukad. Väga vähesed opositsioonist tulnud seadused-ettepanekud-muudatused läbivad lugemised ja muutuvad seadusteks-määrusteks. Seda põhjusel, et hoolimata kõigest heast neis ettepanekutes tunnistaks sellisel juhul ju koalitsioon ka opositsiooni mõtlemisvõimeliseks ning laseks valijal arvata, et riigieluküsimusi saab mõjutada ka opositsioonist.

Muidugi püüab opositsioon omakorda igal võimalikul juhul maha hääletada koalitsioonist tulnud eelnõud. Kasvõi kiusu pärast. Ehk õnnestub valitsustki kukutada!

Aga kui koalitsioonilepingus ei ole ühegi erakonna programmi, opositsiooni ettepanekud ei läbi hääletamisi, siis kelle programm viiakse ellu järgmise nelja aasta jooksul?

Muidugi püüab opositsioon omakorda igal võimalikul juhul maha hääletada koalitsioonist tulnud eelnõud. Kasvõi kiusu pärast.

Veidral kombel jõudsin järeldusele, et küllap mõned punktid on ka Vabaerakonna programmist. Lootust annab tõsiasi, et meie programmi punkte hakati üle võtma teiste erakondade valimisloosungitesse. Näiteks lasteaia kohatasude kaotamise eelnõu. Seda lubasid lõpuks pea kõik erakonnad. Samuti olen poliitringkondadest kuulnud, et eurotoetuste mõistes Eesti kaheks eri piirkonnaks jagamise mõte on hoolimata riigikogus maha hääletamisest siiski kavas ellu viia.

Sellel, kes kraavi valmis kaevab, pole suuremat väärtust, peaasi et kaevatud saaks. See kehtib teistegi Vabaerakonna ideede kohta – plagi­aadisüüdistust ei tule, seisame kõik Eesti eest.

Seotud lood
01.04.2020 02.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto