Evelin Ilves: millise Eesti leiavad kevadel eest suitsupääsukesed?

Evelin Ilves FOTO: Erakogu

Kevade algus toob Eestile uue valitsuse. Ja toob tagasi ka meie meie rahvuslinnu, kellega oleme aegade algusest alates rohelisel ajal koos elanud.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Suitsupääsuke on sotsiaalne olend. Talle meeldib jagada elu inimesega. Meie käiguteede lähedale või lausa ühise katuse alla pesa teha ja seal poegi üles kasvatada. Suitsupääsukesed on hoolsate putukahävitajatena tõeline võitlussalk hoidmaks me eluala õhu puhtana. Ta on tänulik, kui meiega koos elavad loomad – siis on maja ümber veelgi rohkem putukaid saadaval. Linnastumine ja maakodude kadumine ning väikemajapidamiste asendumine suurpõldude ja intensiivpõllumajandusega on vähendanud suitsupääsukeste arvukust. Tänaseks on neid nii vähe järele jäänud, et pääsukeste puudumine meie maakodude räästa alt mõjub tekkinud vaikuses kui karjatus. Kui uksed on suletud ja me ise maal vaid viivuks, ei tule pääsukesed enam siia pesitsema.

Valimisdebatid on läbi ja valikud tehtud. Millest kõneleti? Kui tihti kõlasid poliitikute sõnavalinguis keskkonnateemad? Mitu korda tuli peaministrite debatis üle osalejate huulte meile kõigile nii oluline noomen – METS? Üheainsa korra. Zuzu Izmailova ebakindlast avangust, mis konkurentide mõrumuietesse sumbus.

07.03.2019 09.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto