Sisukord
Arvamus
Postimees
01.06.2020
Suur intervjuu ⟩ Kriis tõi esile selle, mis niigi olemas oli (30) Eesti Eesti lühiuudised Graafikud ⟩ Erakonnad elavad võlast võlga (4) Tänasest tohib jälle igasuguseid asju teha (8) Majandus Estraveli juht: jõudsime ajaloolisse äärmusesse Majanduse lühiuudised Majandusnäitajad viitavad, et enne paranemist läheb hullemaks Kütusefirmad tõstsid vaikselt bensiini hinda Välismaa KOHALIK VAADE ⟩ Lätil oli pandeemias Eestist rohkem õnne (10) PÕHJALA VAADE ⟩ Kas Rootsi ja Taani muutusid ihneks? Välismaa lühiuudised USAs vahistati üle tuhande protestija (1) Arvamus Juhtkiri: oleme roherongile hilinemas (4) Herman Kelomees: debatiduellid ja -duetid VÄITLUS ⟩ Kas von der Leyeni plaan on Eesti suhtes õiglane? (34) Marge Tänava: klassiruum hirmutab noori (3) Loretta Kruusimäe: oma kodu või hooldekodu? (3) Sergei Metlev: muuseum õilistab Kultuur «Novell on varmas tabama ja jäädvustama ka ajavaimu pisimaid virvendusi» Eesti novellikunsti visiitkaart Sport Reportaaž ⟩ Rattaproff Norman Vahtra päästis Postimehe ajakirjaniku Spordi lühiuudised Suvine korvpallihooaeg algas efektselt Tartu Kudemisrändel latikas meelitab Emajõe kaldad kalastusturiste täis (1) Eili Arula: andke aega amortiseeruda Mari-Liis Pintson: üks õhupall koroonaaja tõelistele kangelastele Tartu lühiuudised Linnapea: kriisi mõju linnaeelarvele pole ränk, vaid mõõdukas Tammeka naiskond võttis meistriliigas vastu kaotuse Jaani kiriku terrakotade read täienesid paarikümne kujuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalmar Ulm: Lutheri kvartali häving

5 min lugemist
Lutheri kvartal enne Esimest maailmasõda. FOTO: Eesti Filmiarhiiv

Märtsipommitamine kujundas ümber Tallinna välisilme ja selle tõttu on meie pealinn ka osaliselt selline, nagu tänapäeval on. Lutheri kvartali rajamist ja selle kunagise hiilguse hävingut meenutab ajaloolane Kalmar Ulm.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teise maailmasõja lõpust möödub tänavu maikuus 74 aastat, ent selle mõju on tänapäeval tuntav ja ka nähtav eelkõige Eesti linnade praeguses näos. Tallinnas meenutab sõja tagajärgi linnasüda ja Harju tänava haljasala, kuid ka paljude eeslinnade nägu muutus õhurünnakutes ja sõjajärgsel perioodil tundmatuseni. Sama käib ka Pärnu maantee ja Tatari tänava piirkonna kohta, kus veel eelmise sajandi alguses asusid mitmekordsed puitvillad, kaunilt kujundatud rohealad ja aiad ning munakiviteed. Veerenni äärelinna kvartalisse, kus asusid paljud Lutheri firma tootmishooned, projekteerisid Peterburi arhitektid 1910. aastal puidutööstur Carl Lutheri tellimusel linna ühe märgilisema juugendehitise, millest 1944. aasta märtsipommitamises jäid alles vaid tahmased müürid.

Tallinna kujutavatelt vanadelt kunstiteostelt ja plaanidelt näeme, et praegusele Pärnu maantee ja Liivalaia piirkonnale oli iseloomulik liivapinnas, millele viitavad ka kohanimed nagu Liivalaia, Liivamäe jne. Sealsamas toimus 1560. aastal lahing Jeruusalemma mäe all, kus Tallinna vaprad kaitsjad lõid edukalt tagasi linna ohustanud ülekaaluka moskoviitide väe.

30.05.2020 01.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto