Sisukord
Majandus
Tänane leht
09.03.2019
Eesti Koalitsioonivariandid kahanesid kahele (63) GRU jälgedel Salisbury 123-meetrist kirikutorni vaatamas «Ma ei suuda enam siin kontoris olla. Mul on vaja mingit inimese lugu!» Helme libastumine tõi venekeelse aasta arvamusloo tiitli (1) Maakonnalehtede lood kuuluvad Eesti tippu Majandus Hiinlaste tunneliraha teeb Eesti ettevaatlikuks (28) Korteriturul domineerivad kaks võimsat liidrit Välismaa Sipilä taganemist peetakse sammuks valimisvõitluses Manaforti ootab vangla Arvamus Kallas tuli, võitis ja põrus (31) Närtsinud jaanalinnu lõpp (1) Teise ešeloni valu ja võlu (2) Rõõmuta ajastu algus (1) Psühholoog Aave Hannus: miks nad ikkagi dopingut kasutavad ehk kuhu kaovad au ja häbi (8) Kultuur Ela kiirelt, sure keskealiselt Riffarrica raju rififolk Säästu-Puškini parimad palad Kodu Kevadist suurpuhastust annab kõvasti kergendada (1) AK Psühholoog Aave Hannus: miks nad ikkagi dopingut kasutavad ehk kuhu kaovad au ja häbi (8) EKI KEELEKOOL: naabersõnad ehk kuidas sõnal sabast kinni saada (1) Neuroloogiline mitmekesisus ja selle tulevik Arter Armastatud näitlejad näitasid sportlastele koha kätte Jüri Kolk: Lugemise väljakutse - kes soovitaks head raamatut? Tavatu muusika huvi viis hiidlase Hollywoodi tööle Lihtsate lumemeeste aeg on möödas! Filmiarvustus: «Greta». Psühholoogiline painaja, kus Isabelle Huppertist saab hurmav koletis Uus nähtus restoranis: eelroogadest kõht täis Vapiloom. Esimene nelikveoline Audi ehk Ur-Quattro Kolm mobiilitrendi, mis meile kevadisel kongressil ette anti Multitalent Beatrice lajatab: minid on tüdrukutele, mitte naistele! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Korteriturul domineerivad kaks võimsat liidrit

2 min lugemist
  • Mullu müüdi Tallinnas üle 3000 uue korteri.
  • Sama müügitempo jätkub ilmselt ka tänavu.
Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark lausus, et Tallina kinnisvaraturul kriisiohtu pole näha. FOTO: Peeter Langovits

Eesti suurima ja sisuliselt ainsa elava, Tallinna kinnisvaraturu uute korterite müüki ja pakkumisi uurides torkab silma, et kuigi on palju väikseid tegijaid, tõusevad esile kaks võimsat liidrit. Suurimat käivet suudab teha Eesti ehituskontsern Merko ning korterite arvu mõttes vaikselt tippu rühkinud Endover.

Pikaaegse ja tunnustatud kinnisvaraeksperdi Tõnu Toomparki kokku pandud tabel tugineb avalikele allikatele ning tegelikud tehingute andmed võivad mõnevõrra erineda, kuid ülevaade annab aimdust nii turu olukorrast kui ka suurimatest tegijatest. Kahe liidri erinevusi selgitas Toompark sellega, et kui Endover pakub kallite korterite n-ö tagumist otsa, arendades suuri projekte, näiteks Vega projekt Lasnamäel ja Aurora Nova Astangul, siis Merkol on ka kallimaid pakkumisi, näiteks Lennusadama lähedal asuvad Noblessner ja Ranna villad.

Just korterite hinnaklasside erinevusest tulenevad ka suured käärid müüdud korterite arvu ja käibe vahel. Nii on Metro Capital müüdud korterite arvu mõttes küll keskmik, kuid käibe mõttes eesotsas. Ettevõte keskendubki n-ö kallima otsa projektidele, arendades näiteks Pirital Meerhofi ja Kadriorus Kiikri residentse.

Esikolmiku moodustavad Eesti kapitalil põhinevad ettevõtted. Peale Toomas Annuse suurosalusega Merko ning Postimehe poolt mullu kroonimata kinnisvarakuningaks valitud Endo Tõnuveri ettevõtte Endover mahub sinna ka endise metsatööstuskontserni Sylvester ühe omaniku Kaido Jõelehe suurosalusega Kaamos. Rootslastele kuuluv Bonava ja soomlaste YIT on kohe tihedalt kannul.

Turuolukorda iseloomustades ütles Toompark, et käes on pöördepunkt. «Minu hinnangul on turu kõige olulisem sõnapaar tehingute arv. Viimasest kaheksast kuust kuuel on see langenud,» alustas Toompark ning lisas, et samas on tehingute arv endiselt ajaloolisest kõrgem. «Kriisi või krahhi ei oska näha,» lisas Toompark. Ta selgitas, et turul on nii pakkumisi kui ka nõudlust, kuid miski on tehingute arvu hakanud piirama, mis omakorda sunnib turgu rahunema ja korrastuma. Samuti möönis Toompark, et uute korterite pakkumiste maht on väga kõrge.

Koduostjad eelistavad Toompargi sõnul uusi kortereid. Kui varem jäigi see sooviks, siis praegustes majandusoludes, kus palgad kasvavad juba aastaid kiiresti ning intressid on väga madalad, on soovile lisandunud ka võimekus seda ellu viia ehk kokkuvõttes reaalne nõudlus.

Uute korterite pakkujad Tallinnas.  FOTO: P M
Seotud lood
08.03.2019 11.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto