Sisukord
Rahvastik
Tänane leht

Jaak Uibu: Eesti edu tuleb mõõta rahvastikuga

8 min lugemist
  • Meditsiinidoktor Jaak Uibu peab sündimust rahva tervise tähtsaimaks näitajaks.
  • Rahvastikuentusiast on teinud aastaid selgitustööd kriisi lahendamise nimel.
  • Omavalitsustele saadetud kirjas soovitab ta luua rahvastikutaaste komisjonid.
  • Tagasiside näitab, et omavalitsused ootavad rahvastikupoliitikas riigi eestvedu.
Eesti nelja rattaga arengumudel. FOTO: Postimees

Meditsiinidoktor ja rahvatervise spetsialist Jaak Uibu (77) on aastaid väsimatu järjepidevusega juhtinud tähelepanu Eesti elujõu kidumisele ja kutsunud üles lahendusi välja töötama. Ta on kirjutanud seoses rahvatervise ja sündimusega nii ministritele, ametnikele kui ka riiklikele institutsioonidele. Ühtlasi on ta olnud osaline peaaegu kõigis taasiseseisvunud Eesti rahvastiku ja kestlikkuse teemaga seotud ettevõtmistes ning avaldanud hulgaliselt teemakohaseid artikleid, millest paljud on ilmunud just Postimehes.

Viimaste presidendivalimiste ajal jagus Uibul südikust pöörduda kõigi riigipeaks kandideerijate poole, et uurida, kuidas nad hakkaksid Eesti iivet parandama. Kogutud vastused saatis ta ka valimiskampaanias mitte osalenud, kuid presidendiks valitud Kersti Kaljulaidile.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mida peate praegu kõige suuremaks rahvastikuprobleemiks?

Sundmigratsiooni, mida võimaldab madal sündimus.

Mida tahaksite tulevasele valitsusliidule südamele panna?

Olen juba jõudnud seda teha enne koalitsiooni kokkusaamist, sest kartsin, et hiljem ei saa nendega enam väljastpoolt kontakti.

Hiljuti saatsin riigikogu äsja valitud XIV koosseisu viiele erakonnale kirja, milles kirjutasin, et tahaksin neid nelja aasta pärast õnnitleda saavutuste eest rahvastikupoliitikas. Kirjutasin, et riigikogu XIII koosseis oli sõnades üsna äge, aga loid tegudes rahvastikupoliitika kujundamisel ja sõnastamisel. Et XIV koosseis oleks edukam, selleks tuleks koalitsiooniläbirääkimistel tegelikult rahvastikuküsimused prioriteetseks kuulutada, kinnitades seda riigikogu rahvastikukomisjoni ja peaministri rahvastikubüroo kavandamisega.

Lisasin erakondadele saadetud kirjale ka omavalitsuste vastuste kokkuvõtte rahvastikutaaste komisjone puudutavas küsimuses, mis näitab selgelt, et ka volikogud ootavad selles küsimuses riigi aktiivset eestvedamist.

09.03.2019 12.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto