Mihkel Mutt: härrassotsid ja natsid

Mihkel Mutt FOTO: Liis Treimann

Mihkel Mutile tundub, et just härrassots ongi tänapäeval võibolla see õige sots. Tuumiku moodustaksid laialdaste teadmiste ja suure südamega, samas jäärapäised oma unistustes, briljandist silmaklappidega tõearmastajad – rikkal on ju alati lihtsam tõtt rääkida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kolleeg Linnar Priimäe intervjuu 2. märtsi Postimehe AKs tõi mulle meelde Hamleti sõnad Opheliale: «Kui te olete ilus ja vooruslik, siis peaks teie voorus vältima läbikäimist teie iluga.» Sama lugu on Linnaril tarkuse ja teravmeelega. Praegu ta lajatab sotsidele natuke ülekohtuselt, muuhulgas mainides väljendit, mida varemgi kasutatud – härrassots. Mulle aga tundub, et just härrassots ongi tänapäeval võibolla see õige sots.

Kõigepealt, miks kasutatakse seda epiteeti just sotside puhul ja miks halvustavalt? «Härras-» võiks märkida niihästi varandust, haridust kui ka hoiakut. Pea kõik poliitideoloogiad on loonud isikud, kel haridust ja varandust, st kes pole pidanud palehigis leiba teenima. Ja sotsialism pole erand. Miks me siis ei räägi härrasreformaritest või härrasrohelistest või härraselurikkuritest? Aga sellepärast, et sotsid kuuluvad nende liikumiste hulka, mille puhul vaated ja nende kandja isik on avalikkuse silmis tihedamalt seotud kui mõne teise puhul. Ikka see «käi minu tegude järgi».

14.03.2019 16.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto