Sisukord
Ühtne Eesti kool
Tänane leht

Eksperdid: koolid tuleks tuua riigi alluvusse

5 min lugemist
  • Lastevanematel on tekkinud usaldus ühtse koolisüsteemi vastu.
  • Kooli juhtimine on ühtse eesti kooli loomise võtmeküsimus.
  • Kahjuks jätab koolide juhtimine nii mõneski piirkonnas soovida.
  • Olukorda aitaks lahendada üldhariduse toomine riigi haldusalasse.
Irene Käosaar  FOTO: Sander Ilvest

Ühtse kooli loomise teemal vahetavad mõtteid kaks eksperti, kes on keelepoliitika, keeleõppe ja lõimimisega kõige praktilisemal tasandil tegelenud vähemalt paarkümmend aastat: keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk ja Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ühtse eesti kooli loomist on nimetatud n-ö nurjatuks probleemiks, mida on raske piiritleda ja lahendada, sest tegu on pigem probleemide puntra kui selgelt määratletava üksikküsimusega. Kuivõrd olete sellega nõus ja millised on teie hinnangul ühtse kooli loomise kõige suuremad väljakutsed?

Ilmar Tomusk: Oleme tegelenud ühtse eesti kooli loomisega tubli inimpõlve. Riik on oma otsuseid teinud ettevaatlikult, kohalikud omavalitsused ehk koolipidajad aga kõhelnud. Arvukad seadusemuudatused, projektid ja programmid pole meid eesmärgile oluliselt lähendanud.

Minu arvates oleme probleemi lahendanud algusest peale valest otsast. Mitte probleem ise pole nurjatu, vaid lahendused on olnud ebaadekvaatsed ja ebajärjekindlad. Olen käinud keelepoliitikaga tutvumas mitmes riigis ja igal pool on soovitatud: alustage lasteaiast. Kui seal riigikeelt selgeks ei saa, on hiljem väga raske midagi muuta.

18.03.2019 20.03.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto